Srovnání hodnocení papily zrakového nervu pomocí Heidelberského retinálního tomografu (HRT) a vyšetřením lékaři s různou mírou zkušeností s glaukomem

1. 11. 2011

Cílem studie bylo porovnat diagnostickou přesnost Moorfieldské regresní analýzy a Glaucoma probability score při hodnocení nálezu získaného pomocí HRT se subjektivním hodnocením fotografií papily zrakového nervu.

Cílem studie nedávno publikované v časopise Eye bylo porovnat diagnostickou přesnost Moorfieldské regresní analýzy (MRA) a Glaucoma probability score (GPS) při hodnocení nálezu získaného pomocí Heidelberského retinálního tomografu (HRT) se subjektivním hodnocením fotografií papily zrakového nervu provedeném oftalmology s různě rozsáhlými zkušenostmi s glaukomem.

Metodika

Digitální fotografie papily zrakového nervu a HRT zobrazení od 97 pacientů s glaukomem s výpadky v zorném poli a od 138 zdravých jedinců měly být vždy zařazeny do jedné ze tří skupin: normální nález, hraniční nález nebo abnormální nález. U jednotlivých metod hodnocení – MRA, GPS a hodnocení lékaři – byla určena senzitivita a specificita. Nálezy byly také klasifikovány podle velikosti papily zrakového nervu a tíže zrakového postižení.

Výsledky

Studie se zúčastnilo 45 lékařů. Pokud by byly hraniční výsledky nahlíženy jako normální, senzitivita by byla signifikantně vyšší (p < 5%) u MRA i GPS ve srovnání s průměrným lékařským hodnocením (87 % resp. 79 % v případě MRA a GPS a 62 % u lékařských hodnocení). Specificita se pohybovala od 86 % u MRA k 97 % u hodnocení lékařů, avšak rozdíly nebyly statisticky významné. U očí s malou plochou papily zrakového nervu byla senzitivita 75 % v případě MRA, 60 % u průměrného lékařského hodnocení a 25 % u GPS. U očí s velkou plochou zrakového nervu byla senzitivita 100 % u MRA i GPS, ale jen 68 % u průměrného lékaře.

Závěr

Výsledky studie naznačují, že senzitivita MRA v detekci abnormálního nálezu je lepší než u běžného lékařského vyšetření, toto však neplatí pro vyšetření provedená odborníky na problematiku glaukomu. Metoda MRA správně zařadila všechny oči s pokročilým glaukomem a prokázala nejlepší senzitivitu u očí s malou plochou papily zrakového nervu.

(vek)

Zdroj: Andersson S, et al. Optic disc classification by the Heildeberg Retina Tomograph and by physicians with varying experience of glaucoma. Eye 2011(Aug 12). doi: 10.1038/eye.2011.172. [Epub ahead of print]Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se