Spojitost normotenzního glaukomu s asymptomatickou ischemií mozku

29. 11. 2009

V červencovém čísle medicínského časopisu Ophthalmology byly publikovány zajímavé výsledky studie, která se zabývala vztahem normotenzního glaukomu a němé (asymptomatické) ischemie CNS.

Inzerce

V červencovém čísle medicínského časopisu Ophthalmology byly publikovány zajímavé výsledky studie, která se zabývala vztahem normotenzního glaukomu a němé (asymptomatické) ischemie CNS. K jakým závěrům tato studie dospěla?

Normotenzní glaukom řadíme mezi tzv. glaukomy s otevřeným komorovým úhlem. Přestože je v tomto případě na rozdíl od častějšího primárního glaukomu s otevřeným úhlem nitrooční tlak normální, na papile optického nervu jsou patrné charakteristické změny. I když nejsou příčiny tohoto onemocnění dokonale zmapovány, pozornost odborné veřejnosti se zaměřuje především na možné omezení průtoku krve zrakovým nervem.

Metodika studie

Na počátku výzkumu byla 286 nově diagnostikovaným pacientům s normotenzním glaukomem stejného stupně provedena CT mozku. U 64 z nich tato zobrazovací metoda prokázala existenci němé ischemie mozku. Každé čtyři měsíce po dobu tří let pak podstupovali všichni účastníci studie vyšetření zorného pole ke zjištění případných skotomů.

Výsledky studie

Asymptomatická ischemie CNS byla přítomna u 29,6 % subjektů s progresí defektů v zorném poli oproti 15,3 % těch, u kterých byly změny zorného pole stabilní. U 65,6 % ischemií postižených pacientů došlo k progresi vlastního glaukomového onemocnění. Srovnatelné zhoršení se vyvinulo jen u 45,9 % pacientů bez ischemie mozku.

Z výsledku studie vyplývá hned několik závěrů. Výzkum se snažil prokázat pravdivost vaskulární teorie, konkrétně podstatný vliv poruchy perfuze papily na vznik normotenzního glaukomu. Relativně vysoké procento osob, u nichž byla diagnostikována asymptomatická ischemie mozku, tuto hypotézu v podstatě potvrzuje. Dále se ukazuje, že by léčba zaměřená na němou ischemii CNS mohla zpomalit progresi tohoto typu glaukomu a omezit rozvoj výpadků v zorném poli. V neposlední řadě se nastolila otázka, na kolik by bylo efektivní vyšetřovat nové pacienty se zeleným zákalem metodou počítačové tomografie.

Protože je známo, že rychlost progrese výpadků zorného pole je u normotenzního glaukomu vyšší než u primárního glaukomu s otevřeným komorovým úhlem, vědci se snaží tuto skutečnost objasnit. A právě zmiňovaná studie posunuje chápání etiopatogeneze této oční choroby zase o krok dále.

(veri)

Zdroj: Silent Cerebral Infarct and Visual Field Progression in Newly Diagnosed Normal-Tension Glaucoma: A Cohort Study, Dexter Y. L. Leung, Clement C. Y. Tham, Felix C. H. Li, Yolanda Y. Y. Kwong, Stanley C. C. Chi, Dennis S. C. Lam, Ophthalmology, July 2009 (Vol. 116, Issue 7, Pages 1250–1256)Štítky
Oftalmologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×