Snížená kontrastní citlivost u pacientů s glaukomem

6. 3. 2011

U pacientů s glaukomem často dochází ke snížení kontrastní citlivosti, což může být využito k hodnocení přítomnosti nebo progrese onemocnění. Po zahájení léčby vykazuje 60 až 70 % pacientů známky zlepšení kontrastní citlivosti.

Cílem studie nedávno uveřejněné v časopise Archives of Ophthalmology bylo doložit rozdíly v kontrastní citlivosti mezi pacienty s glaukomem a zdravými kontrolami za použití jednoduchého a rychlého automatizovaného testu.

Do studie byli zařazeni pacienti s glaukomem (celkem 35 očí) a věkově odpovídající zdraví jedinci (23 očí) s minimální zrakovou ostrostí 20/30. Vyloučeni byli všichni účastníci s oční chorobou včetně katarakty. Všichni účastníci podstoupili komplexní oftalmologické vyšetření, perimetrické vyšetření a vyšetření kontrastní citlivosti. Kontrastní citlivost byla zjišťována pomocí dvou různých automatizovaných počítačových testů. V prvním, dynamickém testu pacienti rozhodovali mezi dvěma možnostmi, statický test zahrnoval výběr ze čtyř možností. Testy využívaly „Gabor patches“, sinusové mřížky s prostorovou frekvencí 1,5 až 9 cyklů na úhlový stupeň. Testy byly prováděny za fotopických i mesopických podmínek.

Výsledky

U očí s glaukomem byla zaznamenána nižší kontrastní citlivost za fotopických i mesopických podmínek u všech prostorových frekvencí (P < 0,01). Výsledky dynamických i statických testů spolu navzájem významně korelovaly (P < 0,001). Kontrastní citlivost signifikantně korelovala s C/D poměrem (cup to disc ratio, P < 0,05). Prostorová frekvence 6 cyklů na úhlový stupeň ve statickém testu za fotopických podmínek významně korelovala s tíží glaukomatického poškození. Výsledky naznačují, že kontrastní citlivost je u pacientů s glaukomem poškozena bez ohledu na dobrou zrakovou ostrost, tedy že v průběhu glaukomu patrně dochází k centrálnímu poškození zraku.

(vek)

Zdroj:
Lahav K. et al.: Reduced Mesopic and Photopic Foveal Contrast Sensitivity in Glaucoma. Arch Ophthalmol. 2011 Jan; 129 (1): 16 –22.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se