Sekundární glaukom u dětí je častější než primární

22. 7. 2010

Glaukom u dětí je nejčastěji způsoben zraněním, operačním zákrokem nebo jinými sekundárními či získanými příčinami. Vyplývá to z výsledků studie uveřejněné v dubnovém čísle časopisu Archives of Ophthalmology.

S dětským glaukomem se pediatři setkávají poměrně zřídka, a pokud se objeví, je většinou spojen s těžkým poškozením zraku. Dětský glaukom je možné rozdělit do tří kategorií: primární dětský glaukom včetně primárního vrozeného glaukomu a juvenilního primárního glaukomu s otevřeným úhlem, dále sekundární glaukom, který je součástí dalších syndromů nebo onemocnění přítomných již při narození, a nakonec získaný glaukom, který vzniká jako důsledek okolností působících až po narození, například zánětu, působení některých léků, traumatu nebo operačního zákroku.

Tým doktorky Elisabeth P. Aponte z Mayo Clinic v minnesotském Rochesteru se zaměřil na případy dětského glaukomu v olmsteadském okrese v Minnesotě. Do studie autoři zahrnuli všechny pacienty s glaukomem mladší dvaceti let, kteří byli diagnostikováni v letech 1965 až 2004. Během tohoto čtyřicetiletého období bylo diagnostikováno 30 dětí s glaukomem, výsledná incidence tedy byla 2,29 případu na 100 tisíc obyvatel mladších dvaceti let. Glaukom postihoval obě oči u poloviny z celkového počtu případů, celkem tedy bylo zaznamenáno 45 očí s glaukomem. Mezi těmito dětmi bylo 16 chlapců a 14 dívek, průměrný věk dětí byl 10,4 roku.

Ze všech zaznamenaných případů dětského glaukomu bylo 19 (63 %) případů získaného glaukomu, šest (20 %) sekundárního a pět (17 %) primárního glaukomu. Prevalence primárního kongenitálního glaukomu v době narození byla 1,46 na 100 000, což je méně, než ukázaly výsledky studií provedených ve Španělsku, Velké Británii nebo Austrálii. Také bylo identifikováno 24 jedinců s podezřením na dětský glaukom s incidencí 1,9 na 100 000 obyvatel mladších dvaceti let.

Autoři uzavírají, že nejčastějším typem dětského glaukomu je získaný glaukom (způsobený traumatem, operací, uveitidou nebo indukovaný léky). Tento typ glaukomu představuje 63 % případů glaukomu u dětí, zatímco zbylých 37 % připadá na glaukom primární a sekundární.

(vek)

Zdroj:
Aponte E. P. et al.: Incidence and clinical characteristics of childhood glaucoma: a population-based study. Arch Ophthalmol. 2010; 128 (4): 478–82.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se