Rychlost progrese glaukomu závisí na stadiu onemocnění

28. 11. 2010

Nové výpadky v zorném poli se objevují nebo rozšiřují tím rychleji, čím větší část svého zorného pole již pacienti ztratili. Ukázaly to výsledky nové studie indických autorů publikované v srpnu v časopise Ophthalmology.

Nové výpadky v zorném poli se objevují nebo rozšiřují tím rychleji, čím větší část svého zorného pole již pacienti ztratili. Ukázaly to výsledky nové studie indických autorů publikované v srpnu v časopise Ophthalmology. Nová studie by podle autorů měla pomoci lékařům při jejich rozhodování, jak agresivní léčbu ke snižování nitroočního tlaku mají u daného pacienta nasadit.

Hlavním cílem studie bylo zhodnotit vztah mezi tíží poškození zrakového pole v daném okamžiku a rychlostí progrese tohoto poškození. Do studie bylo zařazeno 510 očí (310 pacientů) s primárním glaukomem s otevřeným úhlem a také s primárním glaukomem s uzavřeným úhlem.

Multivariantní regresní analýza dat, která byla u jednoho pacienta shromažďována průměrně sedm let, odhalila pouze dva faktory, které nezávisle ovlivňují rychlost progrese ztráty zorného pole: zvyšující se věk a rostoucí tíže současného postižení zrakového pole. Tento vztah však nebyl stejný ve všech skupinách, do kterých byli pacienti rozděleni na počátku studie podle závažnosti výpadků ve zrakovém poli. Ve skupině se střední závažností se rychlost progrese zvyšovala s tím, jak u pacientů rostla tíže jejich počátečního postižení. Ve skupině s mírným stupněm postižení zrakového pole však zůstávala rychlost progrese konstantní, a ve skupině s vysokým stupněm výpadků ve zrakovém poli se dokonce postup onemocnění se zvyšujícím se poškozením naopak zpomaloval.

Podle autorů nejsou výsledky studie překvapující. V kategorii pacientů se středním stupněm ztráty zrakového pole je v zorném poli „k dispozici“ více bodů, které se ještě mohou zhoršovat s tím, jak nemoc postupuje. Na druhou stranu u očí s těžkým postižením zrakového pole je již méně prostoru ke zhoršování, a postup je proto pomalejší a také sledování postupu onemocnění pomocí změn ve zrakovém poli může být nespolehlivé.

(vek)

Zdroj:
Rao H. L. et al: Relationship between Severity of Visual Field Loss at Presentation and Rate of Visual Field Progression in Glaucoma. Ophthalmology 2010. Publikováno před tiskem online 21. srpna 2010.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se