Rozvoj sekundárního glaukomu po operaci vrozené katarakty

27. 1. 2008

Operace vrozené katarakty u dětí je často následována rozvojem sekundárního glaukomu. Ten se může objevit v průběhu několika týdnů až několika let po operaci.

Operace vrozené katarakty u dětí je často následována rozvojem sekundárního glaukomu. Ten se může objevit v průběhu několika týdnů až několika let po operaci. Studie na toto téma vyšla v prosincovém čísle časopisu British Journal of Ophthalmology.

Vrozená katarakta je zhruba ve 30 % familiárně podmíněné onemocnění s prevalencí 6:10 000. Neléčená vada vede k těžké tupozrakosti. Navzdory poměrně řídkému výskytu se udává, že děti s vrozenou kataraktou tvoří čtvrtinu až třetinu všech slabozrakých dětí.

Autoři článku, lékaři z univerzity v Sydney, určovali incidenci sekundárního glaukomu po operaci vrozené katarakty, a dále hodnotili rizikové faktory s ním spojené. Do studie bylo zahrnuto 423 očí u 283 dětí. V průměru byl glaukom diagnostikován 4,9 roku po operaci šedého zákalu (rozmezí 2 týdny až 16,8 roku). Sekundární glaukom se rozvinul u 13,4 % očí a u 15,4 % pacientů. Mezi dětmi s oboustrannou kataraktou byl glaukom diagnostikován u 16 % operovaných očí ve srovnání se 13 % operovaných očí u dětí s jednostrannou kataraktou.

Diagnóza glaukomu během deseti let po operaci byla častější ve skupině dětí, u kterých byla katarakta operována v devíti měsících věku nebo dříve. V této skupině byl glaukom diagnostikován u 29,9 % pacientů. Ve skupině dětí, u kterých byla operace provedena později, byl glaukom diagnostikován v 5 % případů. Za dvacet let po operaci katarakty dosáhla prevalence glaukomu 57 % ve skupině dříve operovaných, zatímco mezi dětmi operovanými později byl výskyt glaukomu 8,8 %.

U žádného z 96 očí, kde byla provedena implantace nitrooční čočky, se sekundární glaukom nerozvinul.

Studie potvrzuje vysokou prevalenci sekundárního glaukomu po operaci vrozené katarakty a zároveň připomíná, že značná variabilita doby nástupu tohoto sekundárního glaukomu vyžaduje dlouhodobé sledování operovaných dětí. Podle autorů studie bude potřeba provést další studie, především k objasnění protektivní role implantace nitroočních čoček na rozvoj sekundárního glaukomu.

(vek)

Zdroj: Br J Ophthalmol 2007;91:1627–1630.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se