Prvním projevem glaukomu může být poškození neuronových spojů

9. 6. 2010

Odborníci z Vanderbilt Eye Institute v Nashvillu udělali významný pokrok v porozumění patofyziologii glaukomu. V nejnovější studii, uveřejněné v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, autorský tým dokazuje, že první známky glaukomatického poškození se ve skutečnosti objevují v mozku.

Odborníci z Vanderbilt Eye Institute v Nashvillu udělali významný pokrok v porozumění patofyziologii glaukomu. V nejnovější studii, uveřejněné v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, autorský tým dokazuje, že první známky glaukomatického poškození se ve skutečnosti objevují v mozku. Glaukom má tak mnohem více společného s onemocněními centrálního nervového systému, než se až doposud předpokládalo.

Jednou z časných známek neuronální degenerace je poškození axonálního transportu. Také v rámci glaukomu dochází k degeneraci retinálních gangliových buněk a jejich axonů v optickém nervu. Autoři zmíněné zprávy ukázali na myším modelu, že již v počátečním stadiu glaukomu dochází k poškození distálních částí axonu stejně jako u jiných neurodegenerativních onemocnění. V colliculus superior, kde mají zakončení axony retinálních gangliových buněk, bylo zaznamenáno omezení aktivního axonálního transportu, jehož rozmístění odpovídalo topologii výpadků zorného pole.

Stejně jako u jiných neurodegenerativních onemocnění stoupá i u glaukomu náchylnost k poškození axonálního transportu spolu s věkem a nemusí být nutně spojena se zvýšením nitroočního tlaku. Transportní deficit progreduje z distálních částí axonu proximálním směrem, nejprve je tedy patrný v colliculus superior, později v proximálnějších částech a nakonec dosahuje tractus opticus. Axonální transport zůstává nejdéle zachován v papile optického nervu.

Autoři studie zdůrazňují, že i přes degeneraci axonálního transportu i degeneraci samotného axonu (s postupem z distálních částí proximálním směrem) zůstávají myelinizované axony retinálních gangliových buněk a jejich presynaptická zakončení v colliculus superior zachována i poté, kdy dojde k poškození transportu. Z toho je možné usuzovat, že k poškození distálního transportu dochází na samém počátku neurodegenerace.

Neočekávané výsledky z laboratoře Davida Calkinsna ve Vanderbilt Eye Institute v Nashvillu přináší nový pohled na toto rozšířené oční onemocnění a především otvírají nové možnosti časného terapeutického zásahu.

(vek)

Zdroje:
Crish S. D. et al.: Distal axonopathy with structural persistence in glaucomatous neurodegeneration. Proc Natl Acad Sci USA. 107: 5196–201, 2010Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se