Profil infekčních keratitid ohrožujících zrak

28. 2. 2014

Publikovaná práce prospektivně sledovala pacienty s rohovkovými vředy ohrožujícími zrak s cílem identifikovat predisponující faktory, příčinné organizmy a referovat o klinických známkách a výsledcích léčby.

Publikovaná práce prospektivně sledovala pacienty s rohovkovými vředy ohrožujícími zrak s cílem identifikovat predisponující faktory, příčinné organizmy a referovat o klinických známkách a výsledcích léčby.

Během tříletého období byly do studie zařazeny všechny případy se závažnou infekční keratitidou diagnostikovanou v Queens Medical Hospital v Nottinghamu ve Velké Británii. Detailní informace týkající se etiologie, výsledků kultivace, klinických známek onemocnění, léčby a odpovědí pacientů na léčbu byly shromážděny a statisticky analyzovány.

Celkem bylo zařazeno 143 očí 129 pacientů, 31 pacientů bylo léčeno ambulantně a 98 bylo hospitalizováno. Průměrná doba hospitalizace činila 9 ± 13 dnů, u starších pacientů a u pacientů s akantamébovou keratitidou byla však signifikantně delší. Onemocnění povrchu oka (32 %), nošení kontaktních čoček (26 %) a předchozí oční chirurgický zákrok (20 %) byly vyhodnoceny jako důležité rizikové faktory. Vyšší věk, hluboká infiltrace, užívání steroidů a špatná výchozí zraková ostrost představovaly rizikové faktory delší léčby bakteriální keratitidy. Stěr z rohovky byl proveden v 89 % případů, pozitivní výsledek byl však získán pouze ve 41,7 %. Nejčastěji izolovanou bakterií byl Staphylococcus aureus (18,8 %), následovaný akantamébou (16,6 %) a Pseudomonas aeruginosa (15 %). Transplantaci rohovky bylo nutné provést v 8,3 % případů, přičemž transplantát přežil v 83,3 % a eradikoval infekci ve 100 %.

Závěrem práce autoři studie konstatovali, že mikrobiální keratitida je významnou příčinu oční morbidity a předcházející onemocnění oka je důležitým predisponujícím faktorem. Vyšší věk, užívání steroidů a špatná zraková ostrost na počátku léčby jsou důležitými prognostickými indikátory. Transplantace rohovky představuje efektivní možnost řešení špatně zvladatelných rohovkových infekcí.

(lis)

Zdroj: Otri A. M., Fares U., Al-Aqaba M. A., et al. Profile of sight-threatening infectious keratitis: a prospective study Acta Ophthalmol. 2013 Nov; 91 (7): 643–51.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se