Při pseudoexfoliačním syndromu se nemění CRP

12. 9. 2010

Přestože je pseudoexfoliační syndrom pravděpodobně projevem systémového onemocnění, hladina plazmatického C-reaktivního proteinu (CRP) se u pacientů s pseudoexfoliačním syndromem nebo pseudoexfoliačním glaukomem neliší od hladiny v séru zdravých kontrolních osob.

Pseudoexfoliační syndrom je považován za systémové onemocnění, které se primárně manifestuje v oku. Avšak přestože pseudoexfoliace je pravděpodobně projevem systémového onemocnění, hladina plazmatického C-reaktivního proteinu (CRP) se u pacientů s pseudoexfoliačním syndromem nebo pseudoexfoliačním glaukomem neliší od hladiny v séru zdravých kontrolních osob. Ukázaly to výsledky studie uveřejněné v srpnovém čísle časopisu Journal of Glaucoma.

Metoda

Autoři prospektivní studie vyšetřovali hladinu vysoce senzitivního CRP u 31 pacientů s pseudoexfoliačním syndromem, u 26 pacientů s pseudoexfoliačním glaukomem a u 25 zdravých kontrolních osob. Do studie byli přijati pacienti bez závažné hypertenze a bez kardiovaskulárního nebo cerebrovaskulárního onemocnění. U každého pacienta byl stanoven vysoce senzitivní CRP, běžné biochemické parametry a lipidový profil. Hladina plazmatického CRP byla stanovována nefelometricky s použitím Beckman IMMAGE hsCRP reagencií.

Výsledky

Každá ze tří skupin účastníků měla srovnatelné demografické parametry včetně věku, pohlaví, body mass indexu, tepové frekvence nebo krevního tlaku. Průměrná koncentrace vysoce senzitivního CRP v séru byla 0,52 mg/l ve skupině pacientů s pseudoexfoliačním syndromem, 0,45 mg/l u pacientů s pseudoexfoliačním glaukomem a 0,50 mg/l v kontrolní skupině. Rozdíly mezi skupinami nebyly statisticky významné. Statisticky významný rozdíl nepozorovali autoři studie ani v případě, kdy spojili obě skupiny pacientů dohromady a hodnoty jejich průměrného vysoce senzitivního CRP porovnali se skupinou kontrolních osob.

Závěr

Výsledky studie ukazují, že CRP není markerem zánětu a periferní endoteliální dysfunkce u pseudoexfoliace, která je považována za systémové onemocnění. Budoucí výzkum by se měl proto zaměřit na objasnění systémového významu pseudoexfoliace.

(vek)

Zdroje:
Yuksel N, et al. Systemic High-sensitivity C-reactive Protein Level in Pseudoexfoliation Syndrome and Pseudoexfoliation Glaucoma. J Glaucoma 2010;19(6):373-376.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se