Prevalence zrakového postižení u pacientů s glaukomem na sklonku života

18. 11. 2014

Studie analyzovala klinická data 122 pacientů s glaukomem, kteří byli sledováni na očním oddělení ve velké nemocnici v Nizozemsku a zemřeli mezi červencem 2008 a červencem 2010. Cílem publikované práce bylo odhadnout prevalenci zrakového postižení u pacientů s glaukomem na sklonku života.

Glaukomem s otevřeným úhlem trpělo 61 pacientů a 61 bylo sledováno pro podezření na glaukom nebo mělo oční hypertenzi. Postižení zraku bylo definováno jako střední odchylka < –15 dB nebo zraková ostrost lepšího oka < 0,3 (20⁄60; měřeno na Snellenových optotypech). Zjišťován byl počet pacientů se zrakovým postižením při posledním vyšetření před smrtí a byly analyzovány hlavní důvody tohoto postižení.

Průměrný věk pacientů v době úmrtí byl 81,8 roku a průměrná doba sledování činila 9,2 roku. Jeden rok a méně před smrtí bylo vyšetřeno 73 % pacientů. Zrakové postižení na sklonku života bylo zaznamenáno u 16 pacientů s glaukomem s otevřeným úhlem (26 %), přičemž u 9 jedinců (15 %) vzniklo na podkladě glaukomu a 8 z nich mělo značnou ztrátu zrakových funkcí již při prvním vyšetření. U 6 pacientů (10 %) s glaukomem otevřeného úhlu vznikla ztráta zrakových funkcí na podkladě jiného očního onemocnění a u jednoho případu byl podíl glaukomu a současně se vyskytujícího očního onemocnění vyrovnaný. V době úmrtí bylo zaznamenáno zrakové postižení u pěti pacientů s podezřením na glaukom nebo s oční hypertenzí (8 %), u všech na podkladě oční komorbidity.

Prevalence zrakového postižení na sklonku života je tedy u pacientů trpících glaukomem s otevřeným úhlem značná. Důležitým přispívajícím činitelem je závažná ztráta zraku na počátku sledování. U pacientů s podezřením na glaukom nebo s oční hypertenzí je prevalence nižší a lze ji vysvětlit jinými očními onemocněními.

MUDr. Petra Lišková, Ph.D.

Zdroj: Ernest P. J., et al. Prevalence of end-of-life visual impairment in patients followed for glaucoma. Acta Ophthalmol. 2013 Dec; 91 (8): 738–743.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se