Prevalence očních vad u dětí

11. 2. 2008

Prevalence očních vad u dětí zatím nebyla popsána v dostačující míře. Výzkum provedený v USA na velkém souboru 48 304 dětí by měl výrazně přispět k doplnění chybějících informací.

Prevalence očních vad u dětí zatím nebyla popsána v dostačující míře. Výzkum provedený v USA na velkém souboru 48 304 dětí by měl výrazně přispět k doplnění chybějících informací. K výzkumu bylo použito opakované populační cross-section studie. Děti byly do studie vybírány náhodně, podmínkou byl věk méně než 18 let. Data z období 1996-2001 byla statisticky vyhodnocena pomocí deskriptivní statistiky a regresní analýzy. Výsledky byly publikovány v odborném časopise Ophthalmology.

V průměru 6,8 % dětí trpělo poruchou zraku. Údaje v jednotlivých letech se přitom lišily, v roce 1996 byl celkový výskyt očních vad 8,6 %, v roce 2001 činil 5,8 %. Pokud ze skupiny onemocnění vyloučíme konjunktivitidu (těchto pacientů bylo 887), zůstanou jako čtyři nejčastější choroby (podle klasifikace MKN-9) refrakterní vady včetně amblyopie (N = 561), vady spojené s možností oslepnutí, zranění a úrazy a dále ostatní nemoci neklasifikované jinde (N = 256).

Nemoci spojené s rizikem oslepnutí zahrnovaly kataraktu (N = 13), glaukom (N = 15), postižení korney (N = 7), postižení optického nervu (N = 7), vrozené oční vady (N = 11), postižení iridociliárního aparátu (N = 5), chorioidey (N = 2), retiny (N = 17), odchlípení sítnice (N = 6), postižení oční koule (N = 434). Traumatické postižení oka se konkrétně rozčlenilo na diagnózy otevřené poranění očních adnex (N = 11), otevřené poranění oční bulvy (N = 35), povrchové zranění oka a jeho adnex (N = 57), kontuze oka a jeho index (N = 114), cizí těleso v oku (N = 30), popálení oka a jeho adnex (N = 9).

Co se týče ostatních oftalmologických diagnóz, vyskytlo se v daném souboru 129 jedinců s poruchami vizu neklasifikovanými jinde, 89 osob s diagnózou slepota a snížený vizus, 112 nemocných se strabismem, 69 se zánětem očního víčka, 13 s chorobami očního víčka, 83 s nemocemi slzného aparátu a 13 s onemocněním orbity.

Jelikož byly informace získány z registru vzniklého při léčbě jednotlivých onemocnění, dá se předpokládat, že data nebudou zcela vyčerpávající, zvláště v případě lehčích oftalmologických chorob. Je také zřejmé, že sociálně slabší jedinci tvořili neúměrně malou část sledovaného souboru vzhledem k socioekonomické situaci v USA, takže prevalence očních chorob u této skupiny zůstává špatně prozkoumaná. Díky velkému souboru nemocných však výsledky jistě stojí za bližší pozornost odborné veřejnosti.

(hul)

Zdroj: Ganze ML, et al. Prevalence and Correlates of Children’s Diagnosed Eye and Vision Conditions. Ophthalmology 2006;113:2298–2306.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se