Podprahová transpupilární termoterapie v léčbě chronického serózního odchlípení makuly

1. 5. 2011

Chronická centrální serózní chorioretinopatie (CCSC) je vzácné a závažné onemocnění charakterizované přetrvávající subretinální exudací, rozsáhlými oblastmi atrofie retinálního pigmentového epitelu, cystoidním makulárním edémem, choroidální neovaskularizací a snížením zrakové ostrosti.

Chronická centrální serózní chorioretinopatie (CCSC) je vzácné a závažné onemocnění charakterizované přetrvávající subretinální exudací, rozsáhlými oblastmi atrofie retinálního pigmentového epitelu, cystoidním makulárním edémem, choroidální neovaskularizací a snížením zrakové ostrosti. Cílem studie nedávno uveřejněné v časopise Clinical Ophthalmology bylo popsat výsledky podprahové transpupilární termoterapie (TTT) v léčbě serózního odchlípení neurosenzorické retiny při CCSC.

Metodika

Vyšetřeno bylo celkem sedm očí pěti pacientů s CCSC, perzistentním serózním odchlípením neurosenzorické retiny a klinickým průběhem v délce od 12 do 60 měsíců. U všech očí byla provedena TTT naváděná angiografií s indocyaninovou zelení (indocyanine green angiography, ICGA). Podprahová TTT byla provedena s použitím 810nm diodového laseru s velikostí bodu 3 mm a při nastavení 350 mW. Ošetření bylo cíleno po dobu 60 sekund do oblastí choroidální hyperfluorescence zobrazených na ICGA.

Výsledky

Průměrný počet TTT ošetření byl 1,4 ± 0,5. Všechny oči byly následně sledovány po dobu nejméně šesti měsíců (v průměru 9,6 ± 3,2, rozmezí 6–12 měsíců). Po léčbě byl průměrný logaritmus minimálního úhlu rozlišení signifikantně lepší ve srovnání s hodnotou před zahájením léčby. U všech očí ošetřených TTT zůstalo stabilní nebo se zlepšilo vidění (P < 0,001). Průměrná tloušťka centrální fovey stanovená optickou koherenční tomografií byla signifikantně nižší u všech pacientů (P < 0,001) ve srovnání se stavem před léčbou. Zároveň došlo k redukci subretinální tekutiny spojené s obnovením anatomických poměrů fovey. U žádného z pacientů se neobjevily vedlejší účinky léčby.

Závěr

Modifikovaná podprahová TTT se zdá být přínosná v léčbě pacientů s CCSC a perzistentním odchlípením neurosenzorické retiny. Povzbudivé jsou pozitivní výsledky a také nepřítomnost významnějších komplikací spojených s touto léčbou.

(vek)

Zdroj: Giudice G. L. et al: Large-spot subthreshold transpupillary thermotherapy for chronic serous macular detachment. Clin Ophthalmol. 2011; 5: 355–60.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se