Po pediatrické operaci katarakty dochází často k rozvoji sekundárního glaukomu

8. 9. 2008

Operace kongenitální katarakty u dětí je spojena s rizikem rozvoje sekundárního glaukomu v průběhu několika týdnů až několika let po výkonu.

Operace kongenitální katarakty u dětí je spojena s rizikem rozvoje sekundárního glaukomu v průběhu několika týdnů až několika let po výkonu. K tomuto závěru dospěli lékaři z australské University of Sydney pod vedením doktora Grigga. Výsledky studie byly publikovány v prosincovém vydání British Journal of Ophthalmology.

V průběhu studie byly shromážděny záznamy o 423 očích 283 dětí mladších šestnácti let, které se podrobily operaci kongenitální katarakty s využitím nebo bez využití intraokulární implantace čočky (IOL). Hlavními kritérii byly přítomnost sekundárního glaukomu a doba, která uplynula od operace.

Byly zhodnoceny následující rizikové faktory: věk v době výkonu, přítomnost systémových anomálií, mikrokornea, perzistentní primární hyperplazie sklivce, primární kapsulotomie nebo přední vitrektomie, primární intraokulární implantace čočky a délka postoperační dispenzarizace.

Glaukom byl podle autorů diagnostikován u 13,4 % očí a u 15,4 % pacientů. Glaukom se rozvinul v době od dvou týdnů až do 6,8 roku po operaci, průměrně šlo o 4,9 roku po výkonu. U dětí s bilaterální kataraktou se glaukom vyskytoval na 16 % operovaných očí, oproti tomu u dětí s unilaterální kataraktou bylo postiženo pouhých 13 % operovaných očí.

Prevalence glaukomu v průběhu deseti let byla u dětí, které se podrobily výkonu ve věku devíti měsíců a méně, výrazně vyšší (29,9 %) než u dětí, které se podrobily operaci později (5 %). V průběhu dvaceti let se prevalence glaukomu zvýšila u dětí operovaných do devíti měsíců na 57 % a u později operovaných dětí na 8,8 %.

Sekundární glaukom se ale nerozvinul na žádném z 96 očí, u kterých byla provedena intraokulární implantace čočky. Podle autorů je zapotřebí dalších studií, které by objasnily význam IOL v prevenci sekundárního glaukomu a pomohly lépe prozkoumat patogenezi sekundárního glaukomu.

Studie potvrzuje vysokou prevalenci sekundárního glaukomu po operaci kongenitální katarakty. Je proto nezbytné, aby tito pacienti byli po zbytek života pravidelně sledováni, neboť k rozvoji sekundárního glaukomu může dojít i roky po výkonu.

(hak)

Zdroj: Secondary Glaucoma Common After Pediatric Cataract Surgery. Br J Ophthalmol 2007;91:1627–1630. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17475699Štítky
Oftalmologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×