Plazmatický homocystein a glaukom s otevřeným úhlem

25. 2. 2009

Známá souvislost mezi glaukomem s otevřeným úhlem a kardiovaskulárními chorobami nedávno vzbudila také zájem o poznání role, jakou by právě homocystein mohl hrát v patogenezi glaukomu.

Zvýšená hladina plazmatického homocysteinu je spojována s vyšším rizikem kardiovaskulárních onemocnění. Známá souvislost mezi glaukomem s otevřeným úhlem a kardiovaskulárními chorobami nedávno vzbudila také zájem o poznání role, jakou by právě homocystein mohl hrát v patogenezi glaukomu.

Výsledky některých dosud publikovaných studií naznačují, že zvýšená hladina plazmatického homocysteinu se nachází častěji u pacientů s pseudoexfoliativním syndromem a pseudoexfoliativním glaukomem. Podobná souvislost však zatím nebyla přesvědčivě doložena u dalších typů glaukomu s otevřeným úhlem.

V časopise Journal of Glaucoma byla počátkem tohoto roku uveřejněna studie, jejímž cílem je objasnit význam homocysteinu a nejčastější mutace, která způsobuje jeho zvýšenou hladinu v plazmě, v rozvoji glaukomu s otevřeným úhlem. Autoři zjišťovali hladinu plazmatického homocysteinu a zároveň výskyt mutace C677T v genu pro metylentetrahydrofolátreduktázu (MTHFR). Mutace MTHFR C677T je nejčastější mutací zodpovědnou za zvýšenou hladinu plazmatického homocysteinu.

Do studie bylo zařazeno 48 pacientů s exfoliativním glaukomem, 36 pacientů s primárním glaukomem s otevřeným úhlem, 34 pacientů s normotenzním glaukomem a 42 kontrolních neglaukomatických jedinců. Ode všech byly odebrány krevní vzorky na analýzu plazmatického homocysteinu a na přítomnost mutace MTHFR C677T.

Výsledky

Průměrná plazmatická hladina homocysteinu byla statisticky významně vyšší ve všech skupinách glaukomatických pacientů ve srovnání s kontrolami. Hyperhomocysteinemie byla zjištěna u 27,1 % pacientů s pseudoexfoliativním glaukomem, u 30,6 % pacientů s primárním glaukomem s otevřeným úhlem a u 29,4 % pacientů s normotenzním glaukomem. Mezi skupinami pacientů a zdravých kontrol nebyl nalezen žádný rozdíl v četnosti výskytu mutace MTHFR C677T.

(vek)

Zdroj: Clement CI, et al. Plasma homocysteine, MTHFR gene mutation, and open-angle glaucoma. J Glaucoma 2009;18 (1):73–78. PMID: 19142139.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se