Overexprese jediného genu vysvětluje vznik glaukomu

19. 5. 2008

Zvýšený nitrooční tlak může být způsoben zvýšenou expresí jediného genu, tvrdí americký výzkumný tým. Nový objev prý otevírá dveře terapii budoucnosti.

Zvýšený nitrooční tlak může být způsoben zvýšenou expresí jediného genu, tvrdí americký výzkumný tým. Autoři objevu nešetří optimismem. Nový objev prý otevírá dveře terapii budoucnosti, která se zaměří spíše na potlačení příčin zvýšeného nitroočního tlaku než na léčení jeho následků. Vědci ze společnosti Alcon Research a dále z Iowské univerzity a Národního institutu pro rakovinu sledovali zvýšenou expresi genu sFRP1.

Zvýšený nitrooční tlak jako následek porušené signalizační dráhy

Gen sFRP1, který autoři článku označují za původce zvýšeného nitroočního tlaku, kóduje protein nazývaný „secreted frizzled-related protein-1“ (sFRP-1). Tento protein se váže na transmembránové buněčné receptory zvané „frizzled“, které jsou spřaženy s G-proteinem a mimo jiné se nacházejí na povrchu buněk trabekulární síťoviny. Právě trabekulární síťovina je zodpovědná za dostatečný odtok nitrooční tekutiny, a tím za zajištění fyziologických hodnot nitroočního tlaku.

Zmíněné Frizzled receptory mají ovšem v lidském organismu mnohem širší distribuci. V mnoha tkáních jsou součástí specifické signální dráhy, označované zkratkou Wnt. Právě tuto Wnt signální dráhu narušuje produkt „zlého“ genu sFRP1.

Léčit příčinu, nikoli následek

Autoři článku tvrdí, že gen sFRP1 je zvýšeně exprimován pouze v buňkách defektní trabekulární síťoviny, která nedokáže zajistit náležitý odtok nitrooční tekutiny. Své tvrzení opírají o výsledky, které získali při pokusech na očích získaných od kadaverózních dárců.

Kromě izolace RNA z buněk trabekulární síťoviny byly provedeny také pokusy s přidáním rekombinantního proteinu sFRP-1 či případně vpravením genového vektoru nesoucího gen sFRP1 intravitreální injekcí. Výsledky ukazují, že přidání rekombinantního proteinu snížilo průtok trabekulární síťovinou, a také intravitreální injekce adenovirového vektoru nesoucího gen sFRP1 způsobila zvýšení nitroočního tlaku.

Identifikace genu, jehož overexprese narušuje funkci trabekulární síťoviny, může být důležitým pokrokem v terapii glaukomu. Budoucnost ukáže, zda ovlivnění Wnt signální dráhy skutečně umožní léčit spíše příčinu zvýšeného nitroočního tlaku než později pracně řešit jeho následek.

(vek)

Zdroj: Wang WH. J Clin Invest 2008;118:1056–1064.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se