Náklady na léčbu nově diagnostikovaných pacientů s glaukomem v Dánsku

30. 6. 2013

Cílem publikované práce bylo určit náklady na léčbu glaukomu v Dánsku. Studie byla unikátní v tom, že díky existenci celonárodního registru bylo poprvé možno analyzovat pacientská data z celého jednoho státu.

Cílem publikované práce bylo určit náklady na léčbu glaukomu v Dánsku. Studie byla unikátní v tom, že díky existenci celonárodního registru bylo poprvé možno analyzovat pacientská data z celého jednoho státu (celkový počet obyvatel Dánska je 5,4 milionu). Závěry vyplývající z této práce lze extrapolovat i na populace jiných rozvinutých států a využít je například při posuzování efektivity léčby ve vztahu k nákladům.

Pacienti s glaukomem a nitrooční hypertenzí byli identifikováni v Dánském statistickém registru léčivých přípravků z let 2002–2007 na základě prvního předpisu antiglaukomatik. Žádný z účastníků studie nebyl v předchozích 6 měsících léčen antiglaukomatiky. Analýza nákladů antiglaukomové terapie a služeb využitých v primární a sekundární zdravotní péči vycházela z průřezových dat získaných v roce 2007. Pacienti byli rozděleni podle počtu změn léčby.

Roční míra incidence glaukomu v Dánsku se odhaduje na 1,2:1 000 u dospělých jedinců. Třicet sedm procent pacientů (44 % mužů o průměrném věku 68 let a 56 % žen o průměrném věku 71 let) úvodní léčebný režim nezměnilo, 21 % léčbu změnilo jednou a 43 % prodělalo tři a více změn. Náklady na léčbu glaukomu se zvyšovaly s počtem změn léčby. U pacientů, kteří zůstali u úvodního léčebného režimu, činily roční náklady 305 €, zatímco u pacientů se třemi a více změnami léčby vystoupaly až na 740 €. Léky tvořily 57 % celkových výdajů. Bylo vypočítáno, že v Dánsku je přibližně 56 000 pacientů s glaukomem a celkové náklady na jejich léčbu jsou přibližně 26,5 milionu € ročně (dle cen v roce 2007).

V závěru práce autoři konstatovali, že největší náklady na léčbu glaukomu tvořily léky a že výdaje stoupaly v závislosti na počtu změn léčebného režimu. 

(lis)

Zdroj: Olsen J., Berdeaux G., Skov J. Glaucoma costs in Denmark in treatment naive patients. Acta Ophthalmol. 2013 Feb; 91 (1): 25–31.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se