Může mít podávání alfa-tokoferolu neuroprotektivní účinek při glaukomovém poškození?

26. 3. 2008

Podle výsledků některých studií může mít podávání alfa-tokoferolu příznivý účinek na snížení nitroočního tlaku a také na zlepšení krevního průtoku v průběhu léčby glaukomu.

Podle výsledků některých studií může mít podávání alfa-tokoferolu příznivý účinek na snížení nitroočního tlaku a také na zlepšení krevního průtoku v průběhu léčby glaukomu. Studií na toto téma však nebylo provedeno mnoho, zatím poslední byla uveřejněna v European Journal of Ophthalmology.

Orální suplementace tokoferolem má neuroprotektivní účinek

Cílem studie bylo zhodnotit vazoregulační vliv alfa-tokoferolu na sítnici. Autoři předpokládají, že účinek je zprostředkován inhibičním účinkem tokoferolu na aktivitu proteinkinázy C.

Do studie bylo zařazeno třicet pacientů s glaukomem (60 očí), a tito pacienti byli rozděleni do tří skupin. Pacienti v kontrolní skupině A nedostávali v průběhu studie žádnou suplementaci tokoferolem. Pacienti ve skupině B dostávali orální formou 300 mg alfa-tokoferolacetátu denně a pacienti ze skupiny C 600 mg alfa-tokoferolu denně. Výsledné hladiny tokoferolu v krvi byly ověřovány pomocí vysokoúčinné kapalinové chromatografie (HPLC).

U každého z pacientů bylo provedeno perimetrické vyšetření a dále barevné dopplerovské vyšetření arteria ophtalmica a arteria ciliaris posterior. U těchto cév byl určován pulsatilní index a rezistivní index. Všechna tato vyšetření byla prováděna na počátku studie a poté v šestém a dvanáctém měsíci průběhu studie.

Výsledky většiny vyšetření v šestém a dvanáctém měsíci studie byly signifikantně lepší u skupin suplementovaných tokoferolem. Jak pulsatilní, tak rezistivní index se snížil v obou suplementovaných skupinách oproti skupině kontrolní, a také výsledky perimetrického vyšetření byly ve skupinách s tokoferolem lepší.

Přestože studií o příznivém účinku tokoferolu neexistuje zatím mnoho, zaslouží si alfa-tokoferol pozornost jak kvůli svým antioxidačním vlastnostem, tak díky možnému neuroprotektivnímu účinku u pacientů s glaukomem.

(vek)

Zdroj: Engin KN. Clinical evaluation of the neuroprotective effect of alpha-tocopherol against glaucomatous damage. Eur J Ophthalmol 2007;17:528–533.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se