Latanoprost/timolol ve fixní kombinaci – v kterou denní dobu je účinnější aplikovat kapky?

26. 5. 2008

Cílem studie bylo porovnat hodnoty NOT během denních a nočních hodin u pacientů s glaukomem léčených fixní kombinací latanoprostu s timololem.

Cílem studie tureckých oftalmologů bylo porovnat hodnoty nitroočního tlaku během denních a nočních hodin u pacientů s glaukomem léčených fixní kombinací latanoprostu s timololem.

Jednalo se o prospektivní, randomizovanou studii, ve které bylo vyšetřeno 30 pacientů (tedy 60 očí) léčených pro glaukom s otevřeným úhlem. Pacienti byli rozděleni do dvou skupin, v první byl pacientům podán latanoprost/timolol v 8 hodin ráno, ve druhé byla uvedená kombinace podána v 8 hodin večer.

Po čtyřech týdnech byl měřen nitrooční tlak ve 2, v 6 a v 10 hodin ráno a ve 2, v 6 a v 10 hodin večer. Následně byl stanoven profil nitroočních tlaků v obou skupinách. Naměřené hodnoty nitroočního tlaku dosahovaly 23,6 +/-2,6, 16,7 +/-2,3 a 15,5 +/-2,2 mm Hg v první skupině a 23,1 +/-2,6, 16,9 +/-2,4 a 15,7 +/-2,4 mm Hg ve druhé skupině. Následným srovnáním obou skupin a zhodnocení účinku při podávání samotného latanoprostu s fixní kombinací latanoprost/timolol bylo zjištěno, že u pacientů, kterým byl podáván latanoprost s timololem, došlo k výraznějšímu snížení nitroočního tlaku.

Průměrný nitrooční tlak u pacientů ve skupině s ranním podáním byl nižší než u pacientů ve skupině s podáním večerním. Podle naměřených hodnot nitroočního tlaku v ranních hodinách byl statisticky významný rozdíl v porovnání s nitroočním tlakem naměřeným v hodinách odpoledních a večerních.

Závěrem lze konstatovat, že ranní i večerní užití fixní kombinace latanoprost/timolol vede ke snížení nitroočního tlaku. Podle výše uvedené studie se zdá, že kombinace latanoprost/timolol je účinnější, pokud se podává večer.

Fixní kombinace latanoprost/timolol spojuje účinky vysoce selektivního agonisty prostaglandinových receptorů s neselektivním adrenergním blokátorem. Snížení nitroočního tlaku u člověka po aplikaci latanoprostu o koncentraci 0,005 % nastupuje za 3–4 hodiny s maximem za 8–12 hodin a přetrvává nejméně po dobu 24 hodin s malou cirkadiánní fluktuací. Fenomén snížení citlivosti prostaglandinových receptorů na nadměrnou dávku latanoprostu je pravděpodobně příčinou zjištění, že jednorázová denní aplikace této látky je účinnější než aplikace 2x denně.

(peta)

Zdroj: Takmaz T, Aşik S, Kürkçüoğlu P, Gurdal C, Can IEur J Ophthalmol:Comparison of intraocular pressure lowering effect of once daily morning vs evening dosing of latanoprost/timolol maleate combination. 2008 Jan-Feb;18(1):60-5.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se