Kontinuální záznam kolísání nitroočního tlaku u pacientů s normotenzním glaukomem

6. 4. 2012

Nedávno byl uveden do praxe přístroj pracující na principu tlakového senzoru umístěného v silikonové kontaktní čočce, který umožňuje kontinuální měření NOT a který je certifikovaný pro použití v EU.

Nitrooční tlak (NOT) je jediným rizikovým faktorem progresivního glaukomu, který lze ovlivnit terapií. Nedávno byl uveden do praxe přístroj pracující na principu tlakového senzoru umístěného v silikonové kontaktní čočce (SENSIMED Triggerfish), který umožňuje kontinuální měření NOT a který je certifikovaný pro použití v EU. Cílem nedávno publikované studie bylo získat u pěti pacientů s normotenzním glaukomem 24 hodinový záznam kolísání NOT pomocí tohoto přístroje a zhodnotit jeho přínos v klinické praxi. 24hodinová kontinuální monitorace NOT byla provedena u každého pacienta dvakrát v rozmezí alespoň 6 týdnů. Při kontrolním vyšetření byli pacienti zcela bez léčby. Pokud se jednalo o léčené pacienty, byla u nich medikace minimálně na dobu 6 týdnů vysazena. Měření léčených pacientů předcházela alespoň 6týdenní terapie antiglaukomatiky. Kontinuální záznam NOT byl analyzován s ohledem na rozdíly mezi denní a noční dobou a opakovatelnost v čase. Porovnány byly profily záznamů jednotlivých pacientů s léčbou a bez ní. Všichni pacienti byli léčeni analogy prostaglandinů jednou denně před spaním, jeden aplikoval navíc ještě dvakrát denně inhibitory karbonanhydrázy.

Ukázalo se, že profily kontinuálního měření jsou velmi individuální a opakovatelné. Záznamy z denní doby vykazovaly vyšší koeficienty variace než ty, které byly získány v noci. Pozitivní a signifikantní lineární růst v období od usnutí do probuzení byl zjištěn u všech pěti neléčených pacientů, zatímco u léčených pacientů nedošlo k nočnímu zvýšení NOT ve třech případech.

Publikovaná data naznačují, že přístroj kontinuálně měřící kolísání NOT je senzitivní k individuálnímu rytmu NOT a k jeho rozdílům na podkladě antiglaukomatózní terapie.

(lis)

Zdroj: Pajic B., Pajic-Eggspuchler B., Haefliger I. Continuous IOP fluctuation recording in normal tension glaucoma patients. Curr Eye Res. 2011 Dec; 36 (12): 1129–1138. DOI: 10.3109/02713683.2011.608240Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se