Každodenní variabilita nitroočního tlaku u glaukomu a oční hypertenze

14. 2. 2013

Cílem této prospektivní studie bylo zjistit opakovatelnost měření nitroočního tlaku (NOT) v různých dnech.

Cílem této prospektivní studie bylo zjistit opakovatelnost měření nitroočního tlaku (NOT) v různých dnech. Je obecně známo, že hodnoty NOT během 24 hodin kolísají. Do nedávné doby se soudilo, že diurnální křivky každého jednotlivce jsou konstantní, takže hodnoty NOT se v jakýkoli časový bod během různých dnů opakují.

Do studie byli zařazeni dosud neléčení pacienti s primárním glaukomem otevřeného úhlu nebo oční hypertenzí s hodnotami NOT >21 mmHg na obou očích. Měření NOT bylo prováděno slepě Goldmannovou aplanační tonometrií v 08:00, 11:00 a 16:00 hodin během každé ze tří návštěv konaných v jiných týdnech. Po nasazení travaprostu (0,004 %) do obou očí byla měření zopakována během dalších tří návštěv konaných vždy po týdnu.

Ze 32 zařazených jedinců absolvovalo všechna vyšetření 30 pacientů (16 s oční hypertenzí a 14 s primárním glaukomem otevřeného úhlu). Variabilita měření během různých dnů byla stanovena před nasazením medikace a po něm a vyjádřena jako koeficient opakovatelnosti a koeficient variability. V časovém bodu 8:00 činily průměrné hodnoty před začátkem léčby 26,1 a po jejím začátku 17,9 mmHg. Koeficient opakovatelnosti před začátkem léčby byl 6,8 mmHg (tj. 95 % opakovaných měření u stejného subjektu ve stejnou denní dobu by se mělo nalézat v tomto rozsahu) a koeficient variability 10,0 %, v jejím průběhu pak činily 4,6 mmHg a 10,5 %. Opakovaná měření NOT ve stejnou denní dobu různých dnů se tedy pohybovala v rozsahu ± 20 % průměrné hodnoty s 95% intervalem spolehlivosti.

Variabilita měření v jednotlivých dnech u pacientů s primárním glaukomem otevřeného úhlu a oční hypertenzí signifikantně narušuje přesnost odhadu NOT a hodnocení efektivity léčby, a to i když se provede standardizace času během dne, ve kterém je měření prováděno.

(lis)

Zdroj: Rotchford A. P. et al. Day-to-day variability in intraocular pressure in glaucoma and ocular hypertension. Br J Ophthalmol. 2012 Jul; 96 (7): 967–70; doi: 10.1136/bjophthalmol-2011-301266Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se