Hormonální terapie má vliv na krevní zásobení sítnice

4. 7. 2010

Autor komentáře, který byl publikován on-line ve spolupráci s odborným časopisem Menopause, srovnává a hodnotí dvě simultánní studie, které měly za cíl zjistit, zda postmenopauzální hormonální terapie (HT) zvyšuje krevní průtok sítnicí a papilou optického nervu.

Autor komentáře, který byl publikován on-line ve spolupráci s odborným časopisem Menopause, srovnává a hodnotí dvě simultánní studie, které měly za cíl zjistit, zda postmenopauzální hormonální terapie (HT) zvyšuje krevní průtok sítnicí a papilou optického nervu. Autoři těchto studií uvažují, že případné zvýšení krevního zásobení by mohlo mít protektivní účinek na optický nerv a správnou funkci gangliových buněk sítnice u postmenopauzálních žen.

První ze zmíněných studií se zúčastnilo 64 zdravých postmenopauzálních žen, zatímco druhá studie byla provedena na zvířecím modelu menopauzy – na krysách po ovariektomii. Ženy účastnící se první studie byly rozděleny do dvou skupin. První skupina zahrnovala 29 žen, které nikdy neužívaly HT, zatímco ve druhé skupině bylo 35 žen, které kontinuálně užívaly HT od nástupu menopauzy. U všech žen z obou skupin byl na jednom oku měřen krevní průtok v arteria temporalis inferior, průtok peripapilární oblastí retiny a také neuroretinální lem optického disku. Hodnocen byl i elektroretinogram a stereometrické parametry optického disku.

Také ovariektomované krysy, což je obecně používaný zvířecí model menopauzy, byly rozděleny pro účely studie do dvou skupin. První skupině (n = 7) pokusných zvířat byl podáván estradiol, druhé skupině (n = 5) pouze placebo. U všech zvířat byl měřen krevní průtok v sítnici.

Výsledky

Skupina žen, které po menopauze užívaly hormonální terapii, měla ve srovnání s kontrolní skupinou vyšší průtok v arteria temporalis inferior (p = 0,006) a signifikantně se lišila také v některých stereometrických parametrech optického disku. U ovariektomovaných krys bylo podávání estradiolu spojeno se signifikantním zvýšením retinální perfuze v rozmezí od 22 % do 45 %. Autoři studie uzavírají, že estrogeny a hormonální terapie v menopauze zvyšují průtok krve sítnicí a mohou tak chránit vrstvu nervových vláken v sítnici.

(vek)

Zdroje:
www.medscape.comŠtítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se