Glaukom a obstrukční spánkový apnoický syndrom

31. 1. 2013

Souhrnný referát publikovaný v časopise Clinical and Experimental Ophthalmology se zabývá vztahem mezi glaukomem a obstrukčním spánkovým apnoickým syndromem (OSAS), často podceňovaným onemocněním s důležitými systémovými dopady.

Souhrnný referát publikovaný v časopise Clinical and Experimental Ophthalmology se zabývá vztahem mezi glaukomem a obstrukčním spánkovým apnoickým syndromem (OSAS), často podceňovaným onemocněním s důležitými systémovými dopady.

Snižování nitroočního tlaku (NOT) představuje stále jediný ovlivnitelný faktor vedoucí ke zpomalení progrese glaukomu a zároveň se jedná o jedinou klinickými studiemi ověřenou účinnou léčebnou modalitu. Přesto dochází u mnoha pacientů s normálním nebo velmi nízkým NOT k poškození zorného pole, což motivuje k hledání dalších rizikových faktorů.

Glaukom je stále více považován za manifestaci nejenom očních, ale i systémových rizikových faktorů. Řada onemocnění, u kterých dochází ke snížení krevního průtoku a ischemii, souborně označované jako vaskulární rizikové faktory, jako např. migréna, Raynaudův fenomén, fibrilace síní a pokles krevního tlaku v noci, vede ke snížení prokrvení očních tkání. Stále více je do souvislosti s glaukomem jako potenciálně ovlivnitelný rizikový faktor dáván také OSAS. Během spánku vznikají změny ve fyziologii kardiovaskulárního systému, které jsou vyvažovány autoregulačními pochody, při OSAS však dochází k jejich poruše. OSAS tak může vést ke změně krevního průtoku do terče zrakového nervu a v kombinaci s ostatními predisponujícími faktory ke snížení průtokového tlaku v oku. K postižení zrakového nervu může dojít buď přímo, anebo nepřímo kvůli zvýšení citlivosti k jiným škodlivým faktorům.

V závěru práce autoři konstatují, že množství důkazů svědčící pro spojení glaukomu s OSAS se neustále zvyšuje a vyslovují naději, že jejich zjištění povedou ke zvýšení povědomí o tomto problému. Předpokládaným spojovacím článkem mezi glaukomem a OSAS je občasná hypoxie, tedy mechanismus nezávislý na NOT.

(lis)

Zdroj: Faridi O., Park S. C., Liebmann J. M., Ritch R. Glaucoma and obstructive sleep apnoea syndrome. Clin Experiment Ophthalmol. 2012 May–Jun; 40 (4): 408–19.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se