Fokální makulární fotopická negativní odpověď a tloušťka vnitřní vrstvy sítnice v oblasti makuly u pacientů s glaukomem s otevřeným úhlem

13. 3. 2011

Cílem studie uveřejněné nedávno v časopise American Journal of Ophthalmology bylo porovnat u pacientů s glaukomem s otevřeným úhlem a zdravých kontrol fokální makulární fotopickou negativní odpověď a zároveň tloušťku sítnice v oblasti horní a dolní makuly.

V rámci studie bylo vyšetřeno 63 očí od 63 pacientů s glaukomem s otevřeným úhlem a 41 očí zdravých dobrovolníků. Fotopická negativní odpověď byla vyvolána pomocí záblesku projikovaného buď na celou oblast makuly, nebo pouze na její horní či dolní část. Tloušťka komplexu gangliových buněk (skládajícího se z vrstvy nervových vláken, gangliových buněk a vnitřní plexiformní vrstvy) byla určována pomocí nejnovější OCT technologie spectral domain (SD OCT).

Výsledky

Průměrná amplituda fotopické negativní odpovědi v celé makule byla signifikantně nižší (P < 0,001) u očí s časným (n = 24, 62,1 %), středně pokročilým (n = 21, 57,2 %) a pokročilým (n = 18, 49,3 %) glaukomem ve srovnání s kontrolami. Na druhou stranu se amplituda fotopické negativní odpovědi signifikantně nelišila při porovnání jednotlivých stadií glaukomu.

Průměrná tloušťka komplexu gangliových buněk byla rovněž snížená (P < 0,001) u očí s časným (86 % kontrolních hodnot), středně pokročilým (78,3 % kontrolních hodnot) a pokročilým (71,2 % kontrolních hodnot) glaukomem a tato tloušťka negativně korelovala s pokročilostí glaukomu. Průměrná amplituda fotopické negativní odpovědi signifikantně korelovala (P < 0,001) s tloušťkou komplexu gangliových buněk.

U šestnácti očí bez defektu v dolní polovině zorného pole dosahovala průměrná amplituda fotopické negativní odpovědi 56,5 % hodnoty naměřené u zdravých kontrol (P < 0,001) a průměrná tloušťka komplexu gangliových buněk v horní makule dosahovala 92,1 % hodnoty zdravých kontrol (P < 0,004).

Závěr

Amplituda fokální makulární fotopické negativní odpovědi koreluje s tloušťkou komplexu gangliových buněk, avšak ve srovnání s tímto parametrem se u očí s časným stadiem glaukomu snižuje nápadněji.

(vek)

Zdroj:
Nakamura H. et al: Hemispherical Focal Macular Photopic Negative Response and Macular Inner Retinal Thickness in Open-Angle Glaucoma. Am J Ophthalmol. Publikováno on-line 12. ledna 2011.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se