Drénovací operace glaukomu je účinnější než trabekulektomie s mitomycinem C

1. 5. 2011

Po pětiletém sledování pacientů v rámci studie „Tube Versus Trabeculectomy“ (TVT) se ukázalo, že drénovací operace s implantací shuntu má vyšší úspěšnost než trabekulektomie s mitomycinem C.

Inzerce

TVT studie srovnávala bezpečnost a účinnost drénovací operace s trabekulektomií u pacientů, kteří již dříve podstoupili nějaký operační zákrok na oku. Mezi údaje zjišťované v rámci studie patřila hodnota nitroočního tlaku, zraková ostrost, zrakové pole, kvalita života, případné reoperace, komplikace a potřeba podpůrné farmakologické terapie. Studie zahrnovala 212 pacientů, z nichž 107 absolvovalo drénovací operaci s implantací shuntu a 105 trabekulektomii s mitomycinem C. U většiny účastníků studie byl diagnostikován primární glaukom s otevřeným úhlem.

Po pětiletém sledovacím období byly oba zákroky spojeny s podobným poklesem nitroočního tlaku a podobnou spotřebou podpůrné medikamentózní terapie, avšak ve skupině pacientů léčených trabekulektomií bylo vyšší procento reoperací. Kumulativní pravděpodobnost selhání operace po pěti letech od zákroku byla 46,9 % ve skupině s trabekulektomií a 29,8 % ve skupině s drénovací operací.

Při zahájení studie byla průměrná hodnota nitroočního tlaku přibližně 25 mmHg a pacienti užívali průměrně tři různé léky na jeho snížení. Na počátku studie byli pacienti randomizováni do dvou skupin podle typu léčby a mezi oběma skupinami pacientů neexistovaly žádné signifikantní rozdíly v demografických nebo zdravotních charakteristikách.

Podle autorů TVT studie jsou jak drénovací operace s implantací shuntu, tak trabekulektomie s mitomycinem C vhodnou volbou pro léčbu glaukomu u pacientů s předešlou operací pro glaukom nebo kataraktu. Při vybírání konkrétního zákroku je pak potřeba zvážit více parametrů včetně efektivity zákroku, rizika komplikací, operatérových schopnosti a zkušeností s konkrétním zákrokem. Přínos každé operace pak musí být zároveň hodnocen s ohledem na nežádoucí účinky.

(vek)

Zdroj: Gedde S.: Review of results from the Tube Versus Trabeculectomy Study. Curr Opin Ophthalmol. 2010; 21 (2): 123–8.

Štítky
Oftalmologie
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Glaukomová papila: korelace morfologických a funkčních vyšetření

Obrazový test diagnostiky papil zrakového nervu
Autoři: MUDr. Petr Výborný, CSc.

Vzdělávací kvíz pro oftalmology
Autoři: MUDr. Petr Výborný, CSc.

Edukativní oftalmologický kvíz
Autoři: MUDr. Petr Výborný, FEBO CSc.

Glaukom - management a nové trendy
Autoři: MUDr. Petr Výborný, FEBO CSc.

Řešení glaukomu v praxi - terapie, tipy, triky a novinky
Autoři: MUDr. Petr Výborný, FEBO CSc.

Diagnostika glaukomu
Autoři: MUDr. Petr Výborný, FEBO CSc.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se