Vaginální gel s progesteronem – stejná účinnost a lepší tolerance než intramuskulární aplikace

4. 1. 2010

Podle nového výzkumu je během IVF stejně účinný a lépe tolerovaný progesteron ve formě vaginálního gelu než v podobě intramuskulárních injekcí.

Inzerce

Na lékařské fakultě v Harvardu bylo náhodně vybráno 468 žen léčených v centru reprodukční medicíny, které obdržely progesteron buď ve formě vaginálního gelu, nebo intramuskulární injekce. Do studie byly zahrnuty pouze ženy mladší 40 let s hladinami folikulostimulačního hormonu nižšími než 15 ml IU/ml třetí den IVF a s méně než 3 cykly IVF, které jako předchozí skončily neúspěšně. Celkem 407 z původního počtu studii dokončilo.

Vaginální a intramuskulární podání měly porovnatelné výsledky týkající se celkového počtu těhotenství probíhajících i neúspěšných a rovněž počtu implantací. Progesteron ve vaginálním gelu byl však ženami signifikantně lépe tolerován než intramuskulární podání.

Progesteron podávaný intramuskulárně byl standardem užívaným v luteální fázi během IVF po desítky let. Injekční podání do svalu je však nejen bolestivé, ale také způsobuje podráždění tkáně, infekce, a dokonce plicní komplikace. Bylo záhodno najít konečně alternativní, pohodlnější způsob podání, který by negativně neovlivňoval počty těhotenství.

Vedoucí lékař institutu věnujícího se léčbě neplodnosti a endokrinních poruch doktor Paul W. Zarutskie sdělil, že ačkoliv minulý rok bylo 70 % ze všech podání progesteronu intramuskulárními injekcemi, v roce 2010 předpokládá změnu směrem k vyššímu počtu podání ve formě vaginálního gelu. Dodává, že pravděpodobně neexistuje žádná výhoda rutinního užívání injekčního progesteronu. Jediným příkladem, kdy by mohlo být injekční podání stále preferováno, by byl případ extrémně vzácné situace, kdy by po vaginálním podání vznikla alergická reakce nebo by bylo injekční podání preferováno přímo klientkou.

Ačkoliv současné studie potvrzují přínosy podání progesteronu ve formě vaginálního gelu, vyvstávají otázky týkající se časné implantace embrya a možnosti vaginálního krvácení. Přidání estrogenu nezvyšuje počty implantací, ale může snížit incidenci časného krvácení.

(skl)

Zdroj: American Society for Reproductive Medicine (ASRM) 65th Annual Meeting: Abstract P-551. Prezentováno dne 21. 10. 2009.Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×