Režimová součást onkologické léčby: pomůže aplikace

15. 5. 2018

Onkologická onemocnění jsou typicky spojená s významným zhoršením fyzické kondice. A to nejen kvůli nemoci samotné, ale i následkem léčby, která má nezanedbatelnou toxicitu. V dnešní době, kdy je standardem ambulantní onkologická léčba, je denní režim v rukou pacientů samotných. A to pro ně není snadné.

Kontinuální péče chybí

Únava, nespavost, nauzea, zvracení a snížená kvalita života jsou hlavní stesky onkologických pacientů, kterým ani moderní léčbou nedokážeme zcela předejít. Je sice prokázáno, že pokud mají pacienti dobrou režimovou léčbu, symptomatika se zmírňuje, ale otázkou je, zda se pacientům této péče skutečně dostává.

Správná odpověď je NE. Specializovaná péče, která by se režimové složce nebo rehabilitaci věnovala kontinuálně ve všech fázích diagnostiky, léčby a dalšího života pacientů, není dobře dostupná − je tu jakási „mezera“. Tato mezera je o to větší, že v dnešní době je léčba prováděna většinou ambulantně. To je sice správné, ale pacienti jsou tím připraveni o část zdravotní péče. Jsou postaveni do situace, kdy se o sebe musejí postarat sami, navzdory tomu, že často vůbec nevědí, jak na to.

Průběh studie

Tyto nedostatky v péči o onkologicky nemocné se snažili překlenout tvůrci mobilní aplikace (ze série mHealth Apps) a sestavili nástroj, který samostatným pacientům pomáhá nastavit režimovou léčbu tak, aby se udržovali v co nejlepší kondici a už v průběhu léčby napomáhali redukci symptomů.

Aplikaci následně testovala kohorta pacientů s kolorektálním karcinomem. Po dobu 12 týdnů přijímali informace a dodržovali pokyny, které jim aplikace dávala − užívali léky ve stanovenou dobu, prováděli cvičení podle videa, získávali přehled o tom, co se děje, co mají dělat a proč.

Údaje o stavu pacientů byly sbírány ve třech fázích: na začátku, po 6 týdnech a po skončení testovacího období. Byla hodnocena především fyzická kondice, nutriční stav a kvalita života.

Výsledky a závěr

Aplikace podle všeho splnila svůj účel. Zvýšil se podíl pacientů s dobrým nutričním stavem, zlepšila se i kvalita života a některé parametry fyzické kondice také. Pacienti udávali i zmírnění symptomů spojených s nemocí a léčbou. Zdá se tedy, že tento druh aplikace bude vhodným doplňkem ambulantní léčby.

(pez)

Zdroj: Cheong I. Y., An S. Y., Cha W. C. et al. Efficacy of mobile health care application and wearable device in improvement of physical performance in colorectal cancer patients undergoing chemotherapy. Clin Colorectal Cancer 2018 Feb 17; pii: S1533-0028(17)30545-5, doi: 10.1016/j.clcc.2018.02.002 [Epub ahead of print].Štítky
Hematologie a transfuzní lékařství Onkologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se