Penilní rehabilitace po radikální pánevní operaci

29. 6. 2015

Erektilní dysfunkce je nejčastější komplikací radikální operace v oblasti pánve u mužů. Její nepříznivý dopad na kvalitu života pacientů po úspěšné léčbě karcinomu močového měchýře, prostaty a rekta je dobře doložen.

Erektilní dysfunkce je nejčastější komplikací radikální operace v oblasti pánve u mužů. Její nepříznivý dopad na kvalitu života pacientů po úspěšné léčbě karcinomu močového měchýře, prostaty a rekta je dobře doložen. Díky technickému a farmakologickému pokroku lze přirozený průběh pooperační erektilní dysfunkce významně ovlivnit.

Rehabilitační programy pro pacienty s erektilní dysfunkcí po radikální pánevní operaci jsou komplexní a vyžadují multidisciplinární přístup aplikovaný v několika krocích. Prvním krokem je posouzení erektilní funkce a sexuální aktivity pacienta před operací. Pacienta je třeba informovat o potenciálním riziku erektilní dysfunkce i o přínosu časné penilní rehabilitace. Důležitým krokem je přizpůsobení chirurgického zákroku charakteristikám daného pacienta a šíření nádoru, a to především z důvodu prevence zbytečného poškození nervového zásobení penisu. Odpověď na farmakoterapii podávanou časně po operaci může podpořit psychologické vyšetření a podpora pacienta i jeho partnerky. Podávání perorálních inhibitorů fosfodiesterázy typu 5 (PDE5I) by mělo být zahájeno co nejdříve po operaci, a to buď denně, nebo podle potřeby. Pokud pacient na tuto farmakoterapii nereaguje, lze zkusit intrakavernózní injekci nebo intrauretrální aplikaci prostaglandinu E1 (PGE1) 2× až 3× týdně samostatně nebo v kombinaci s PDE5I. Pacienty je třeba pečlivě a dlouhodobě sledovat a povzbuzovat.

Ve velkých výzkumných centrech se v rámci penilní rehabilitace využívají nové slibné postupy, jako neuromodulace, rekonstrukce nervů, využití kmenových buněk s potenciálem minimalizace poškození nervů, podpora regenerace nervů a ochrana endotelu a hladkých svalových buněk kavernózních těles. Je možné, že v budoucnu se stanou součástí běžných rehabilitačních programů.

(zza)

Zdroj: Aoun F., Peltier A., van Velthoven R. Penile rehabilitation after pelvic cancer surgery. Scientific World Journal. Epub 2015 Feb 15.Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se