Penilní rehabilitace po radikální pánevní operaci

29. 6. 2015

Erektilní dysfunkce je nejčastější komplikací radikální operace v oblasti pánve u mužů. Její nepříznivý dopad na kvalitu života pacientů po úspěšné léčbě karcinomu močového měchýře, prostaty a rekta je dobře doložen.

Erektilní dysfunkce je nejčastější komplikací radikální operace v oblasti pánve u mužů. Její nepříznivý dopad na kvalitu života pacientů po úspěšné léčbě karcinomu močového měchýře, prostaty a rekta je dobře doložen. Díky technickému a farmakologickému pokroku lze přirozený průběh pooperační erektilní dysfunkce významně ovlivnit.

Rehabilitační programy pro pacienty s erektilní dysfunkcí po radikální pánevní operaci jsou komplexní a vyžadují multidisciplinární přístup aplikovaný v několika krocích. Prvním krokem je posouzení erektilní funkce a sexuální aktivity pacienta před operací. Pacienta je třeba informovat o potenciálním riziku erektilní dysfunkce i o přínosu časné penilní rehabilitace. Důležitým krokem je přizpůsobení chirurgického zákroku charakteristikám daného pacienta a šíření nádoru, a to především z důvodu prevence zbytečného poškození nervového zásobení penisu. Odpověď na farmakoterapii podávanou časně po operaci může podpořit psychologické vyšetření a podpora pacienta i jeho partnerky. Podávání perorálních inhibitorů fosfodiesterázy typu 5 (PDE5I) by mělo být zahájeno co nejdříve po operaci, a to buď denně, nebo podle potřeby. Pokud pacient na tuto farmakoterapii nereaguje, lze zkusit intrakavernózní injekci nebo intrauretrální aplikaci prostaglandinu E1 (PGE1) 2× až 3× týdně samostatně nebo v kombinaci s PDE5I. Pacienty je třeba pečlivě a dlouhodobě sledovat a povzbuzovat.

Ve velkých výzkumných centrech se v rámci penilní rehabilitace využívají nové slibné postupy, jako neuromodulace, rekonstrukce nervů, využití kmenových buněk s potenciálem minimalizace poškození nervů, podpora regenerace nervů a ochrana endotelu a hladkých svalových buněk kavernózních těles. Je možné, že v budoucnu se stanou součástí běžných rehabilitačních programů.

(zza)

Zdroj: Aoun F., Peltier A., van Velthoven R. Penile rehabilitation after pelvic cancer surgery. Scientific World Journal. Epub 2015 Feb 15.Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se