Jak zlepšit záchyt a péči o osoby s prediabetem v primární péči?

10. 4. 2019

Průzkum provedený u praktických lékařů v USA ukázal, že screeningu prediabetu brání nedostatečné znalosti rizikových faktorů a hraničních hodnot laboratorních parametrů. Ve vyšší míře by také bylo vhodné využívat programy na snížení tělesné hmotnosti.

Dotazníkový průzkum mezi praktiky v USA

Průzkum se týkal znalosti rizikových faktorů a laboratorních hodnot pro diagnózu prediabetu, používaných postupů při péči o osoby s prediabetem a pohledu na prediabetes. Dotazník vyplnilo 140 (ze 155) praktických lékařů, kteří se zúčastnili ročního školení pro lékaře v primární péči Středoatlantské oblasti.

Výsledná zjištění

Výsledky byly publikovány v Journal of General Internal Medicine v listopadu 2017. Vyplynulo z nich, že pouze 6 % respondentů dokáže určit všechny rizikové faktory prediabetu, které lze využít při screeningu. Hraniční hodnoty glykémie nalačno a glykovaného hemoglobinu pro diagnózu prediabetu správně určilo jen 17 % praktických lékařů. Téměř 90 % jich přitom uvedlo, že osoby s prediabetem pečlivě sleduje nejméně 1× za 6 měsíců. Jako iniciální postup při diagnóze prediabetu ovšem nabízí program na snížení tělesné hmotnosti jen 11 % z nich.

Závěr

Autoři svou práci uzavírají s tím, že k úspěšnému boji s epidemií diabetu by mohlo přispět oživení znalostí praktických lékařů týkajících se záchytu prediabetu a častější využití programů na snížení tělesné hmotnosti.

(zza)

Zdroj: Tseng E., Greer R. C., O’Rourke P et al. Survey of primary care providers’ knowledge of screening for, diagnosing and managing prediabetes. J Gen Intern Med 2017; 32 (11): 1172–1178, doi: 10.1007/s11606-017-4103-1.Štítky
Diabetologie Interní lékařství Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se