Moderní terapie obezity. Průvodce pro každodenní praxi
(Z odborné literatury)


Kategorie: Vychází pouze online

Owen K. Moderní terapie obezity. Průvodce pro každodenní praxi. Praha: Maxdorf 2012. Počet stran 64. ISBN 978-80-7345-301-5.

V názvu publikace je uveden podtitul – „průvodce pro každodenní praxi“. Tomu odpovídá i kapesní formát, který umožňuje získat rychlou informaci v každodenní lékařské praxi. Knížka je koncipována jako přehledný a jednoduše dostupný zdroj informací hlavně o současných možnostech léčby obezity. Tak jako v ostatních medicínských oborech, tak i v obeziotologii dochází téměř každoročně k novinkám v léčbě. Asi třetina textu je věnována stručnému souhrnu současných znalostí o výskytu a vzniku obezity a další dvě třetiny pak rozboru terapeutických možností v současné době. Kromě zásad nefarmakologické léčby se autorka věnuje současným, byť omezeným možnostem farmakoterapie („čistá“ antiobezitika). Další kapitoly jsou věnovány léčbě nejčastější komplikace spojené s obezitou – diabetu 2. typu. Autorka uvádí přehled antidiabetik, jejichž významným efektem kromě korekce metabolické poruchy (snížení glykemie) je redukce hmotnosti. V kapitole věnované bariatrické chirurgii jsou uvedeny nejnovější možnosti a druhy operačních výkonů v bariatrii, jejichž výsledky jsou dokumentovány příznivým vlivem nejen na redukci obezity, ale i na kompenzaci diabetu 2. typu.

Příručku doprovází seznam použité literatury a rejstřík. Knížka je užitečným pomocníkem pro lékaře všech odborností, kteří se s obézním pacientem setkávají ve své každodenní praxi.

as. MUDr. Hana Svačinová, Ph.D.

www.fnusa.cz

e-mail: hana.svacinova@fnusa.cz

Doručeno do redakce: 23. 1. 2013


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se