Moderní terapie obezity. Průvodce pro každodenní praxi
(Z odborné literatury)


Kategorie: Vychází pouze online

Owen K. Moderní terapie obezity. Průvodce pro každodenní praxi. Praha: Maxdorf 2012. Počet stran 64. ISBN 978-80-7345-301-5.

V názvu publikace je uveden podtitul – „průvodce pro každodenní praxi“. Tomu odpovídá i kapesní formát, který umožňuje získat rychlou informaci v každodenní lékařské praxi. Knížka je koncipována jako přehledný a jednoduše dostupný zdroj informací hlavně o současných možnostech léčby obezity. Tak jako v ostatních medicínských oborech, tak i v obeziotologii dochází téměř každoročně k novinkám v léčbě. Asi třetina textu je věnována stručnému souhrnu současných znalostí o výskytu a vzniku obezity a další dvě třetiny pak rozboru terapeutických možností v současné době. Kromě zásad nefarmakologické léčby se autorka věnuje současným, byť omezeným možnostem farmakoterapie („čistá“ antiobezitika). Další kapitoly jsou věnovány léčbě nejčastější komplikace spojené s obezitou – diabetu 2. typu. Autorka uvádí přehled antidiabetik, jejichž významným efektem kromě korekce metabolické poruchy (snížení glykemie) je redukce hmotnosti. V kapitole věnované bariatrické chirurgii jsou uvedeny nejnovější možnosti a druhy operačních výkonů v bariatrii, jejichž výsledky jsou dokumentovány příznivým vlivem nejen na redukci obezity, ale i na kompenzaci diabetu 2. typu.

Příručku doprovází seznam použité literatury a rejstřík. Knížka je užitečným pomocníkem pro lékaře všech odborností, kteří se s obézním pacientem setkávají ve své každodenní praxi.

as. MUDr. Hana Svačinová, Ph.D.

www.fnusa.cz

e-mail: hana.svacinova@fnusa.cz

Doručeno do redakce: 23. 1. 2013


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se