KAZUISTIKY: Možnosti léčby rány u onkologických pacientů

22. 8. 2022

Rány vznikající v důsledku generalizovaných onkologických onemocnění, případně jejich léčby, vyžadují specifické postupy k podpoře hojení. K jejich ilustraci vybíráme tři stručné kazuistiky z vlastní praxe, doprovázené bohatým obrazovým materiálem.

Kazuistika 1

V prvním případě se jedná o ošetření muže, kterému byl v listopadu 2021 odstraněn karcinom kůže na temeni hlavy. Následovala další léčba za využití radioterapie, která byla zahájena 4. 1. 2022 a ukončena 4. 2. 2022. Po operaci byla na temeni hlavy kulatá zhojená jizva, oblast této jizvy byla ozařována na rtg ozařovači v rozsahu 12 frakcí 3× týdně. Po ukončení radioterapie vznikla poradiační reakce II. stupně s vlhkou deskvamací o velikosti přibližně 3×4 cm.

Okolí rány bylo suché. Rána byla ošetřena roztokem Prontosan a následně bylo použito krytí HydroClean o velikosti 7,5×7,5 cm. Okolí bylo promazáváno krémem Cavilon. Převazy byly indikované po 3 dnech. Od 10. 2. 2022 byla indikace změněna na přiložení obložky s Prontosanem po dobu 20 minut, následoval débridement suché kůže a poté bylo znovu aplikováno krytí HydroClean již o průměru 5 cm.

Převazy byly opět indikovány po 3 dnech. Při převazu 24. 2. 2022 bylo zjištěno zhojení a dále bylo dostačující doléčení pouze za pomoci Cavilon krému.

Kazuistika 2

Druhá kazuistika se věnuje případu ženy, která navštívila FN Olomouc po dlouhodobých obtížích – 3 roky pozorovala nález na prsu, ale bála se jít k lékaři, proto se do lékařské péče dostala až ve chvíli, kdy nádor postupně exulceroval, až spotřeboval celý pravý prs. Při první návštěvě dne 28. 8. 2018 byl zjištěn exulcerovaný tumor o velikosti 10×6×7 cm, dále metastatické postižení skeletu, nadledvinky a dělohy. Na základě nálezu byla zahájena chemoterapie a současně léčba bolesti.

Indikované byly převazy za využití roztoku Prontosan, krytí HydroClean a Zetuvit Plus. Převazy probíhaly po 2 dnech v domácím prostředí a zároveň 1× týdně probíhaly kontroly ve FN Olomouc.

V lednu 2019 již byla rána menší, ovšem s velkou sekrecí. Proto byly zvoleny proplachy s Prontosanem a následné krytí Sorbalgonem. Tento léčebný postup vedl k dalšímu hojení rány a bylo dostačující ránu promazávat hydratačním krémem bez potřeby krytí.

Kazuistika 3

V poslední kazuistice se jedná o pacientku s nádorovým onemocněním na přední straně hrudníku. Pacientka návštěvu lékaře několik měsíců odkládala až do doby, kdy ji nemoc svým zápachem a sekrecí znemožnila pracovat. V době první návštěvy lékaře byla odhalena exulcerovaná nádorová masa na hrudníku o velikosti 32×20 cm. Rána byla povleklá, zapáchající a s velkým exsudátem, spodina žlutá, povleklá.

Při CT vyšetření bylo zjištěno metastatické postižení plic a oboustranný fluidothorax. Pacientce byla provedena pleurální punkce, implantace portu, byla zahájena chemoterapie a biologická léčba.

Postupně dochází k progresi onemocnění, nerovnosti hrudní stěny, objevují se mozkové metastázy, je zahájena radioterapie mozku. Pacientka je velmi slabá, na vozíčku, pečuje o ni matka a převazy zajišťuje tým mobilního hospice. Doporučeno používání krytí Atrauman a Zetuvit Plus nebo novějšího kompresu Resposorb Super.

Bc. Petra Lexová, Kateřina Strejčková

Onkologická klinika LF UP a FN OlomoucŠtítky
Dermatologie Dětská chirurgie Diabetologie Chirurgie cévní Chirurgie všeobecná Interní lékařství Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se