Zemřel prof. MUDr. Jan Mečíř, DrSc.


Vyšlo v časopise: Čes. a slov. Psychiat., 105, 2009, No. 6-8, pp. 311.
Kategorie: Osobní zprávy

Dne 13. října 2009 zemřel po delší nemoci ve věku nedožitých 84 let Jan Mečíř.

jp_31097_f_1
jp_31097_f_1

Prof. Jan Mečíř se narodil 23. 12. 1925 v Praze na Královských Vinohradech v rodině bankovního úředníka. Většina jeho života byla spojena právě s touto krásnou částí Prahy. Zde chodil do školy, rád navštěvoval Grabovku s její tehdejší zoologickou zahradou, po válce absolvoval Fakultu všeobecného lékařství a po krátkém intermezzu v léčebně v Praze 8 celý život pracoval na Psychiatrické klinice na Karlově.

Prof. Mečíř od útlého mládí měl rád knihy a hodně četl. Sám uvedl, že některá díla silně ovlivnila jeho běh života. Kniha o životě a smrti Axela Muntheho ho přivedla k zájmu o lékařství, Beersova kniha „Duše, která se našla“ v něm vzbudila zájem o psychiatrii. Již jako student fakulty se přihlásil na Psychiatrickou kliniku k prof. Myslivečkovi jako pomocná vědecká síla. Zde měl možnost se setkat s tehdejšími osobnostmi, jako byli doc. Prokop, doc. Skaličková, doc. Apetauer či prof. Vondráček. Pomáhal i na uzavřeném mužském oddělení, které vedli dr. Písařovic a doc. Nevole.

Medicínu se mu podařilo ukončit ve zkrácené lhůtě po opětovném otevření Karlovy univerzity po druhé světové válce. Na umístěnku odešel pracovat do Psychiatrické léčebny v Bohnicích. Zde pobyl jen krátce a v roce 1950 se vrátil na svoji kliniku, které pak zůstal věrný celý život. Jako asistent, docent, profesor, vedoucí oddělení, přednosta kliniky i jako důchodce, který až téměř do úplného konce života v časných ranních hodinách, jak bývalo jeho zvykem, prošel svou kanceláří, zašel do sekretariátu. V dny, kdy bývaly Purkyňky, se obvykle zdržel i déle.

Největším odborným zájmem prof. Mečíře byla dětská psychiatrie. Toto oddělení Psychiatrické kliniky na Karlově vedl celých 20 let a nezanedbával jej ani když se stal přednostou celé kliniky. Svoji činnost zde ale postupně rozšiřoval. V roce 1977 založil první specializovanou protialkoholní a protidrogovou poradnu pro mladistvé, kterou sám vedl. Řídil též subkatedru dětské psychiatrie IPVZ. Dlouho se také věnoval soudní psychiatrii a především v oblasti posuzování výchovy dětí a mladistvých delikventů se stal naším nejpřednějším odborníkem. Jeho doktorská dizertační práce (1979) nesla název „Vražedné jednání“.

Prof. Mečíř byl 16 let předsedou Psychiatrické společnosti ČLS JEP v nelehkém období pro mezinárodní postavení české psychiatrie. Je třeba připomenout jeho statečný, otevřeně vyjádřený nesouhlas s nařízeným vystoupením naší společnosti ze Světové psychiatrické společnosti kvůli kritice zneužívání našeho oboru v Sovětském svazu.

Prof. Mečíř dosáhl ve své době národního i mezinárodního uznání, což se projevilo jeho čestným členstvím v Psychiatrické společnosti a České lékařské společnosti ČLS JEP, Polské i Německé psychiatrické společnosti a Lékařské akademie Chorvatska.

Jeho asi poslední funkcí bylo členství v grémiu Kuffnerovy ceny Psychiatrické společnosti. Jejího udělení na konferenci v Karlových Varech v listopadu 2009 se však již nedožil.

Prof. MUDr. Jiří Raboch, DrSc.

Přednosta Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze


Štítky
Adiktologie Dětská psychiatrie Psychiatrie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská psychiatrie

Číslo 6-8

2009 Číslo 6-8

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se