Využití buprenorfinu v léčbě kodeinové závislosti

10. 1. 2017

Závislost na kodeinu představuje relativně nový zdravotní problém. Studie zaměřené na léčbu této závislosti doposud nebyly k dispozici. V terapii lze využít buprenorfin, který se osvědčil v substituční léčbě závislosti na heroinu, otázkou však je, jaké by mělo být jeho optimální dávkování.

Úvod

Kodein je celosvětově nejčastěji užívaným opioidním analgetikem. Vyšší dávky kodeinu však mohou vést k rozvoji závislosti se všemi dopady na morbiditu a mortalitu závislých pacientů.

Metodika studie

Autoři australské retrospektivní studie se zaměřili na soubor 19 pacientů, kteří se léčili pro závislost na kodeinu pomocí sublingválně podávaného buprenorfinu. Data byla získána z lékařských záznamů šesti center pro léčbu závislostí. Ve sledovaném období 28 dnů byla sbírána data týkající se užívaných dávek kodeinu a buprenorfinu včetně demografických charakteristik, intenzity bolesti a duševního stavu pacientů.

Výsledky

Mezi iniciální dávkou kodeinu a dávkou buprenorfinu 7. a 28. den byl zjištěn signifikantní lineární vztah pro dávku kodeinu 50−960 mg/den. Na počátku studie byla průměrná denní dávka kodeinu 564 mg (95% CI 431−696 mg). Střední dávka buprenorfinu v 7. dni studie činila 12 mg (4−32 mg) a ve 28. dni 16 mg (4−32 mg). Dávky podávaného buprenorfinu byly významně vyšší, a to až desetinásobně, než původní odhad vycházející z užívaných dávek kodeinu. Současně se ukázalo, že i vysoké dávky buprenorfinu jsou dobře tolerované a bezpečné.

Diskuse a závěr

Výsledná zjištění jsou pro lékaře významná. Ukázalo se, že dávky buprenorfinu potřebné k léčbě závislosti na kodeinu jsou vyšší, než je původní odhad, a blíží se dávkování užívanému při léčbě závislosti na heroinu a dalších silných opioidech. V praxi tak patrně často dochází k poddávkování při substituční léčbě závislosti na kodeinu, což má za následek neuspokojivý léčebný efekt.

(ask)

Zdroj: Nielsen S., Bruno R., Murnion B. et al. Treating codeine dependence with buprenorphine: dose requirements and induction outcomes from a retrospective case series in New South Wales, Australia. Drug Alcohol Rev 2015; 35: 70−75.Štítky
Adiktologie Praktické lékařství pro dospělé Psychiatrie Algeziologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se