Optimalizace bezpečnosti a účinnosti léčby buprenorfinem − data ze 32 center

26. 5. 2017

Tým italských autorů sledoval užívání buprenorfinu na 32 pracovištích s cílem identifikovat protokoly dobré praxe, které by pomohly lékařům optimalizovat bezpečnost a účinnost této terapeutické možnosti.

Buprenorfin je látka, která se využívá k léčbě závislosti na opioidech. V Evropě je k dispozici od roku 1995. Početné odborné práce od té doby potvrdily jeho dobrý bezpečnostní profil.

Prezentovaná práce měla za cíl přinést podrobnější zjištění o užívání buprenorfinu, jeho léčebném efektu a vhodném dávkování. Do této retrospektivní observační multicentrické studie bylo zařazeno 979 pacientů závislých na opioidech, kteří se léčili ve 32 centrech. Celkem bylo analyzováno 1122 léčebných protokolů.

Výsledky studie

V průběhu studie 33,4 % pacientů relabovalo v úvodní (indukční) fázi. Nižší úvodní dávky přitom byly spojeny s vyšší mírou relapsů (relabovalo 51,2 % pacientů, kteří dostávali 2 mg buprenorfinu, oproti 20,6 % pacientům, kteří užívali 10 mg této látky). Více než 89 % jedinců, kteří dostávali 16 mg buprenorfinu, úspěšně pokračovalo v udržovací terapii.

V průběhu léčby buprenorfinem současně došlo k redukci pozitivních testů na drogy v moči (pozitivní test na kokain zaznamenal snížení z 25 % na začátku studie na 0 % ve 24. měsíci). K dalšímu snížení rizika relapsu pak docházelo v případech, kdy se k léčbě buprenorfinem přidávala psychosociální podpora. Její poskytování bylo spojeno také s nižší mírou bažení (cravingu) po heroinu. Retence v léčbě byla vyšší při dávkování buprenorfinu méně často než 1× denně.

Závěr

Ze studie vyplynulo, že vyšší indukční dávky buprenorfinu významně snižují míru relapsu a zvyšují počet pacientů, kteří dospějí do udržovací fáze léčby. Psychosociální podpora a podávání buprenorfinu méně často než 1× denně ještě dále zlepšují výsledný terapeutický efekt.

(ask)

Zdroj: Leonardi C., Hanna N., Laurenzi P., Fagetti R.; I.D.A.C. Group. Multi-centre observational study of buprenorphine use in 32 Italian drug addiction centres. Drug Alcohol Depend 2008; 94 (1−3): 125−132.Štítky
Adiktologie Praktické lékařství pro dospělé Psychiatrie Algeziologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se