Somatotropin zvyšuje anabolismus proteinů při chronickém užívání glukokortikoidů

7. 6. 2008

Dlouhodobá systémová terapie glukokortikoidy s sebou obvykle nese jako vedlejší účinek úbytek svalové hmoty. Terapie somatotropinem (STH) může v takovém případě předcházet úbytku proteinů nebo ho zvrátit, a to bez indukce diabetu.

Dlouhodobá systémová terapie glukokortikoidy s sebou obvykle nese jako vedlejší účinek úbytek svalové hmoty. Terapie somatotropinem (STH) může v takovém případě předcházet úbytku proteinů nebo ho zvrátit, a to bez indukce diabetu. Přidá-li se k STH dihydroepiandrosteron (DHEA), nedojde k významné změně anabolického účinku STH. Vyplývá to z výsledků dvou malých klinických studií publikovaných v březnovém vydání časopisu Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism.

Jedním ze základních postulátů výzkumu bylo anabolické působení růstového hormonu podobné androgenům. Vědci z australského Garvanova institutu pro lékařský výzkum v Sydney se proto rozhodli stanovit minimální účinnou dávku somatotropinu, která by indukovala anabolismus proteinů u pacientů chronicky užívajících glukokortikoidy. Dalším cílem bylo stanovit, zda při užívání STH spolu s DHEA dojde k posílení anabolického účinku STH.

Vědci uspořádali celkem dvě studie, do nichž bylo zařazeno celkem šest mužů a deset žen dlouhodobě léčených glukokortikoidy. Průměrný věk účastníků studií byl sedmdesát let, průměrná denní dávka glukokortikoidů u žen byla 5,4 mg a u mužů 8,3 mg. Vliv léčby na metabolismus proteinů byl sledován pomocí značené aminokyseliny 1-[13C]leucinu.

Výsledky studií ukázaly, že dávka STH, která měla signifikantní anabolický účinek a nezpůsobila diabetes, činila 0,8 mg denně. K vzestupu glykemie nalačno však došlo v případě kombinované terapie (STH plus DHEA). Přidání DHEA a STH navíc nevedlo k významným změnám anabolického účinku STH. Podávání STH podle výsledků studií také statisticky významně snížilo ztrátu proteinů oxidací a zvýšilo proteosyntézu. Jak terapie STH, tak léčba DHEA byly celkově dobře tolerovány.

Vědci upozorňují, že ačkoli byla v těchto studiích terapie somatotropinem u pacientů vyššího věku, kteří chronicky užívají glukokortikoidy, přínosná a neindukovala diabetes, je třeba provést větší, placebem kontrolované studie sledující i další aspekty působení STH a případné kombinace STH s androgeny.

(zak)

Zdroj: Clin Endocrinol Metab 2008;93:688–695.Štítky
Endokrinologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost
Nejnovější kurzy
Familiární transthyretinová periferní polyneuropatie
Autoři: MUDr. Radim Mazanec, Ph.D.

Opožděná puberta
Autoři: doc. MUDr. Jiřina Zapletalová, Ph.D.

Kazuistiky z dětské endokrinologie
Autoři: Prof. MUDr. Jan Lebl, CSc.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se