Studie COMS – náklady spojené s roztroušenou sklerózou v České republice

15. 6. 2012

Onemocnění roztroušenou sklerózou (RS) má výrazný sociální dopad a značné ekonomické následky. Výdaje spojené s RS jsou vysoké vzhledem k chronickému průběhu choroby, progresivnímu průběhu invalidizace a časnému nástupu v ekonomicky produktivním věku pacientů.

Onemocnění roztroušenou sklerózou (RS) má výrazný sociální dopad a značné ekonomické následky. Výdaje spojené s RS jsou vysoké vzhledem k chronickému průběhu choroby, progresivnímu průběhu invalidizace a časnému nástupu v ekonomicky produktivním věku pacientů. Zavedení nové účinné léčby RS v posledních 15 letech, zejména chorobu modifikujících léků, přineslo další výdaje ve srovnání se staršími symptomatickými léky. Na druhé straně modernější léky snižují počet relapsů a zpomalují proces invalidizace pacientů, což může být spojeno se snížením finančních nákladů. V posledních letech bylo provedeno několik evropských studií zabývajících se vyčíslením nákladů na léčbu RS. V České republice nebyla podobná kalkulace dosud provedena.

Cílem studie českých autorů bylo zmapovat náklady spojené s RS v České republice z celkového pohledu, a to včetně sociálního, v závislosti na tíži choroby.

Ve studii byla zpracována demografická a anamnestická data 909 pacientů, která byla získaná ze 7 center pro RS v České republice. Zároveň byla hodnocena spotřeba zdrojů a ztráta produktivity. Roční náklady byly zkoumány ze sociální perspektivy, použity byly výdaje z roku 2007. Pro zhodnocení vztahu mezi neurologickým postižením a finančními náklady byli pacienti rozděleni do 3 skupin dle skóre EDSS (mírná forma RS 63 %, střední forma RS 27 %, těžká forma RS 10 %).

Průměrné celkové roční náklady na jednoho pacienta byly vyčísleny částkou 12 272 eur. Z této částky tvořily 51 % přímé medicínské výdaje, 4 % přímé nemedicinské výdaje a 45 % nepřímé výdaje. Průměrné roční náklady na pacienta s mírnou formou RS činily 9 905 eur, se střední formou RS 14 064 eur a s těžkou formou RS 22 880 eur.

Celkové roční náklady spojené s roztroušenou sklerózou jsou v České republice odhadovány na 208 600 000 eur. V souladu s ostatními studiemi byl pozorován nárůst nákladů v závislosti na závažnosti onemocnění RS. 

(moa)

Zdroj: Blahová-Dušánková J. et al. Cost of multiple sclerosis in the Czech Republic : The COMC study. Multiple Sclerosis Journal 2011 Sep 30 (publikováno on-line)Štítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se