Navýšení produktivity práce a zlepšení kvality života pacientů s roztroušenou sklerózou před roční léčbou natalizumabem a po ní

7. 12. 2010

Roztroušená skleróza je neurologické onemocnění, které jen ve Švédsku postihuje zhruba 150 pacientů ze 100 000 obyvatel, přičemž frekvence nástupu onemocnění je asi 5–7 pacientů ročně. Ve Švédsku trpí roztroušenou sklerózou přibližně 13 tisíc lidí a pacienti onemocní nejčastěji mezi 20. a 40. rokem věku, téměř dvakrát častěji jsou to ženy.

Roztroušená skleróza je neurologické onemocnění, které jen ve Švédsku postihuje zhruba 150 pacientů ze 100 000 obyvatel, přičemž frekvence nástupu onemocnění je asi 5–7 pacientů ročně. Ve Švédsku trpí roztroušenou sklerózou přibližně 13 tisíc lidí a pacienti onemocní nejčastěji mezi 20. a 40. rokem věku, téměř dvakrát častěji jsou to ženy. Pokud je choroba neléčená, prakticky vždy vede k některé formě neurologického postižení a po 15–20 letech trvání nemoci potřebuje polovina pacientů oporu při chůzi.

Asi nejčastější skórovací metodou tělesných funkcí je u pacientů s RS tzv. rozšířená Kurtzkeho stupnice stavu invalidity (EDSS – Expanded Disability Status Scale). Zde jsou funkční systémy bodovány podle stupně postižení, kdy 0 znamená normální zdatnost a 9 znamená komplexní postižení.

Dobře dokumentována je také skutečnost, že RS vede k signifikantnímu snížení kvality života a schopnosti pracovat. Pacienti s RS, kteří pracují, jsou zdravější, mají finanční zázemí, jsou více aktivní po sociální stránce a mají tím i lepší kvalitu života. Celkem aktuální průzkum ve švédské oblasti Västerbotten u lidí mezi 18–64 lety s diagnostikovaným onemocněním ukázal, že byť asi třetina pacientů v pracovní neschopnosti nebyla, pětina pacientů pracovala pouze na částečný úvazek a téměř polovina pacientů měla dlouhodobou plnou pracovní neschopnost.

Schopnost pracovat ovlivňuje hned několik faktorů – stupeň postižení RS, pracovní prostředí, povaha pracovní činnosti jako takové, možnost flexibilní práce a samozřejmě platové podmínky. Riziko trvalé pracovní neschopnosti prokazatelně zvyšuje narůstající EDSS skóre, tedy výrazně zhoršená fyzická funkce. Velký vliv má rovněž únava. Dopady pracovní neschopnosti na ekonomiku společnosti jsou zjevné a nevyhnutelné.

I pro výše zmíněné důsledky jsou neustále vyvíjeny nové preparáty k léčbě RS. Do nové generace biologických preparátů patří také natalizumab, monoklonální protilátka, která zabraňuje přestupu aktivovaných lymfocytů hematoencefalickou bariérou a tím významně potlačuje zánět CNS. Lék je podáván formou intravenózních infuzí každé 4 týdny. Kontrolované studie prokázaly, že natalizumab zvýšil potlačení nástupu nových epizod o 70 % a nových zánětlivých změn detekovaných magnetickou rezonancí až o 90 %. Ve švédské studii, která hodnotila rentabilitu léčby natalizumabem, bylo prokázáno, že natalizumab by mohl vést k finančním úsporám v důsledku svého účinku na zpomalení progrese nemoci a tím k sekundárnímu navýšení kapacity práce až o 2 dny v měsíci.

(pes)

Zdroj: Oloffson et al.: An estimate of gains in productivity based on direct measurement of capacity to work before and after one year of treatment with Tysabri for people with multiple sclerosis (MS). Final Report. Publikováno jako materiál Švédského institutu zdravotní ekonomiky dne 12. května 2010.Štítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se