Farmakokinetika a farmakodynamika dalfampridinu u zdravých jedinců a pacientů s RS

27. 5. 2013

Koncem minulého roku byly v on-line vydání Current Medical Research and Opinion publikovány výsledky farmakokinetické populační studie s dalfampridinem s prodlouženým uvolňováním (ER). Za použití dat z několika předchozích studií se autoři pokusili blíže popsat farmakokinetiku a farmakodynamiku dalfampridinu-ER v populaci, a to s ohledem na možnou variabilitu ve farmakokinetice i na proměnné, které ji mohou ovlivňovat.

Koncem minulého roku byly v on-line vydání Current Medical Research and Opinion publikovány výsledky farmakokinetické populační studie s dalfampridinem s prodlouženým uvolňováním (ER). Za použití dat z několika předchozích studií se autoři pokusili blíže popsat farmakokinetiku a farmakodynamiku dalfampridinu-ER v populaci, a to s ohledem na možnou variabilitu ve farmakokinetice i na proměnné, které ji mohou ovlivňovat. Stejně tak se pokusili odpovědět na otázku, zda současné terapeutické schéma představuje optimální dávkovací režim. V průběhu vývoje a registrace dalfampridinu-ER (resp. fampridinu) se tak studie účastnili zdraví dobrovolníci i pacienti s roztroušenou sklerózou (RS).

Medián odhadované clearance po perorálním užití u 50leté ženy (s clearance kreatininu 105 ml/min) byl 36 l/h, u srovnatelného muže pak 42 l/h. Typický distribuční objem činil 304 l u žen a 403 l u mužů. Odhadovaná míra absorpce nalačno byla 1,22/h a 2,22/h při požití s jídlem. K proměnným, které signifikantně (p < 0,01) ovlivnily míru absorpce, patřily požité jídlo a pohlaví, zatímco clearance po perorálním užití ovlivňovalo jak pohlaví, tak i věk a clearance kreatininu. Z klinického hlediska však byly významné pouze clearance kreatininu a věk. Konkomitantní medikace neovlivnila žádný ze studovaných parametrů. Jak bezpečnost, tak účinnost léčiva byla ve shodě s výsledky dosud publikovaných klinických studií.

Na základě výše uvedených zjištění bylo potvrzeno, že současné terapeutické dávkovací schéma dalfampridinu-ER (v režimu 10 mg dvakrát denně) bylo shledáno jako optimální. Jistá limitace této studie je dána omezenou účinností modelů používaných k predikci dlouhodobé účinnosti a bezpečnosti dalfampridinu-ER v klinické praxi.

(mik)

Zdroj: Weir S., Gao Y., Henney H. R. 3rd. Population pharmacokinetics and pharmacodynamics of dalfampridine-ER in healthy volunteers and in patients with MS. Curr Med Res Opin. Publikováno on-line 16. listopadu 2012.Štítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se