Protektivní role H. pylori u rozvoje alergického astmatu?

9. 1. 2012

Astma je chronické onemocnění dýchacích cest, které se v přetechnizovaném světě stává novodobou epidemií. Zvýšený výskyt astmatu je spojován s rapidním vymizením Helicobactera pylori z vyspělých zemí. H. pylori je patogenní bakterie, která běžně kolonizuje lidský žaludek a může být jedním z faktorů rozvoje gastritid u citlivých jedinců.

Autoři provedli studii na laboratorních myších, u kterých bylo simulováno alergické onemocnění dýchacích cest za použití ovalbuminu a roztočů. Infekce H. pylori účinně chránila myši před typickými příznaky astmatu, jako je hyperreaktivita dýchacích cest, zánět tkání a metaplazie pohárkových buněk. Nedošlo k alergenem indukované pulmonální a bronchoalveolární infiltraci eozinofily a Th2- a Th17-buňkami. Protekce proti astmatu byla dále spojována s narušeným zráním dendritických buněk infiltrujících plíce a kumulací vysoce supresivních regulačních T-lymfocytů v plicích. Systematická deplece regulačních T-lymfocytů protekci rušila. Došlo-li k transferu přečištěné generace regulačních T-lymfocytů z infikovaných dárcovských myší na myši neinfikované H. pylori, byla přenesená ochrana proti astmatu dostatečná. Protekce byla nejvýraznější u myší infikovaných H. pylori neonatálně. Po eradikací H. pylori antibiotiky protekce vymizela.

Výsledek studie poskytuje experimentální důkaz o blahodárném efektu osídlení H. pylori při rozvoji alergického astmatu.

(msd)

Zdroj: Isabelle C. Arnold, Nina Dehzad, Sebastian Reuter, Helen Martin, Burkhard Becher, Christian Taube, Anne Müller. Helicobacter pylori infection prevents allergic asthma in mouse models through the induction of regulatory T cells. The Journal of Clinical Investigation. Publikováno online 1. 8. 2011.Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Alergická rýma
Autoři: doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.

Alergická onemocnění v ambulanci praktického lékaře
Autoři: MUDr. Marcela Vorlíčková

Novinky v léčbě alergie
Autoři: MUDr. Zuzana Humlová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se