Bolest jako problém u osob s hemofilií

5. 3. 2018

Bolest tvoří významnou komplikaci terapie osob s hemofilií. Skupina odborníků diskutovala na toto téma v rámci 14. setkání Zürich Haemophilia Forum v říjnu 2014.

Bolest je důležitým problémem

Kloubní bolest je častým problémem spojeným s hemofilií. Bolest jednoho či více kloubů je denní realitou až u dvou třetin pacientů s těžkou hemofilií. 

Bolest se dělí na akutní a chronickou. Chronická bolest ovlivňuje také oblast emocionální – může zvyšovat incidenci deprese, úzkosti, iritability, hněvu či frustrace. Nedobře kontrolovaná bolest může vést například k chronickému užívání narkotik nebo alkoholové závislosti. Ke zhoršení chronické bolesti dochází také pod vlivem stresu či únavy.

Bolest je ovlivněna řadou faktorů. Mezi ně patří například vnímavost pacienta k bolesti, jeho vlastní zkušenost s bolestí a míra odpovědi na bolest. Z tohoto důvodu je nutný individualizovaný přístup k její léčbě.

Bylo prokázáno, že bolest kloubu není vždy jasnou známkou krvácení. I když je akutní bolest nejčastěji spojena s krvácením, je nutno myslet také na jiné zdravotní komplikace (například zlomeniny). Navíc pacienti s pokročilou artropatií často obtížně odlišují akutní krvácení od chronické artritické bolesti.

Efektivní kontrola bolesti je nezbytná

Právě efektivní kontrola bolesti je jedním z pilířů péče o hemofiliky. V praxi tvoří základ léčby substituční terapie. Profylaxe zahrnující pravidelnou substituci deficitního faktoru nebo v indikovaných případech u pacientů s inhibitorem podávání bypassových přípravků snižuje pravděpodobnost krvácení, a tedy i bolesti spojené s krvácením. On demand terapie na druhé straně urychluje vstřebání krvácení a tím pádem také vede k úlevě od bolesti.

V kontrole bolesti má často roli terapie zahrnující podání analgetik, klid, ledování, kompresi, elevaci, ale i fyzioterapeutické postupy. Přínosem může být kombinace analgetik, která působí odlišnými mechanismy účinku. V indikovaných případech může akutní kloubní bolest zmírnit aspirace kloubu, chronickou bolest pak intraartikulární podání steroidů.

V dlouhodobém pohledu může být nezbytná eskalace profylaxe. U degenerativních změn je indikováno chirurgické řešení (například synovektomie, výkony na kloubu nebo kloubní výměna).

Závěr

Ať už je v rámci kontroly bolesti zvolen jakýkoliv postup, je nezbytné pravidelně bolest monitorovat. Je-li to nezbytné, pak je vhodná spolupráce mezi hematologem, fyzioterapeutem a specialistou na léčbu bolesti.

(eza)

Zdroj: Aurswald G., Dolan G., Duffy A. et al. Pain and pain management in haemophilia. Blood Coagul Fibrinolysis 2016; 27 (8): 845–854, doi: 10.1097/MBC.0000000000000571.Štítky
Dětská onkologie Hematologie a transfuzní lékařství Onkologie
Partneři sekce

Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se