Význam hladin CEA v rámci predikce návratu kolorektálního karcinomu

18. 1. 2016

V rámci následného sledování pacientů s kolorektálním karcinomem (CRC) po ukončené primární kurativní léčbě je stanovována také hodnota karcinoembryonálního antigenu (CEA). Nedávno byl publikován přehledový článek týkající se významu různých hladin CEA pro identifikaci nemocných s relapsem CRC.

Autoři provedli průzkum literatury publikované do konce ledna 2014. Hledání nebylo omezeno pouze na práce vydané v anglickém jazyce. Prozkoumány byly databáze Medline, Embase, Medion, Dare, dále byly zahrnuty také relevantní primární studie.

V rámci analýzy, do níž bylo zahrnuto celkem 52 studií, dosahovala senzitivita hladin CEA 41−97 % a specificita 52−100 %. V 7 studiích, které stanovily pozitivní hranici CEA 2,5 μg/l, byla poolovaná senzitivita 82 % a specificita 80 %. Ve 23 studiích pracujících s hraniční hodnotou CEA 5 μg/l, činila poolovaná senzitivita 71 % a specificita 88 %. V dalších 7 studiích s hranicí hodnoty CEA 10 μg/l představovala poolovaná senzitivita 68 % a specificita 97 %.

Autoři shrnují, že hodnota CEA je nedostatečně senzitivním ukazatelem a nemůže být použita jako jediný sledovaný parametr, a to ani při velmi nízké hranici pozitivity. Zásadní je použití hladiny CEA spolu s dalšími diagnostickými metodami. Snaha o zlepšení senzitivity tím, že bude snížena hranice pozitivní hodnoty CEA, je bohužel špatnou strategií, protože vede k vysokému podílu falešně pozitivních hodnot. Autoři doporučují v rámci sledování návratu CRC použití více modalit a stanovení hranice pozitivity CEA jako nejvyšší ze zkoumaných hodnot (10 μg/l).

(eza)

Zdroj: Nicholson B. D. et al. Blood CEA levels for detecting recurrent colorectal cancer. Cochrane Database Syst Rev 2015 Dec; 12: CD011134.Štítky
Onkologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se