U pacientů s psoriázou je často opomíjena léčba hypertenze a dyslipidemie

22. 5. 2018

Nově publikovaná mezinárodní studie ukázala, že v podmínkách reálné praxe zůstávají u řady pacientů s psoriázou hypertenze i dyslipidemie nediagnostikovány, a to navzdory známému zvýšenému kardiovaskulárnímu (KV) riziku spojenému s tímto onemocněním.

Cíl a metodika studie

Cílem této multicentrické studie bylo odhadnout podíl pacientů s psoriázou nebo psoriatickou artritidou s nediagnostikovanými a neléčenými modifikovatelnými KV rizikovými faktory.

Jednalo se o průřezovou analýzu dat pacientů z kohorty International Psoriasis and Arthritis Research Team. Stanovena byla přítomnost KV rizikových faktorů a užívání odpovídající léčby. Sledované rizikové faktory zahrnovaly diabetes mellitus, hypertenzi, dyslipidemii, kouření, zvýšený body mass index (BMI) a centrální obezitu.

Výsledná zjištění

Analyzováno bylo 2254 pacientů z 8 center v Kanadě, USA a Izraeli. Z nich mělo 58,9 % psoriatickou artritidu a 41,1 % psoriázu. Průměrný věk pacientů byl 52 let a 53 % tvořili muži. Alespoň jeden modifikovatelný KV rizikový faktor mělo 87,6 % pacientů: 45,1 % hypertenzi, 49,4 % dyslipidemii, 13,3 % diabetes, 75,3 % nadváhu nebo obezitu, 54,3 % centrální obezitu a 17,3 % pacientů kouřilo. Významným zjištěním byla absence adekvátní léčby u 59,2 % pacientů s hypertenzí a 65,6 % pacientů s dyslipidemií. Nedostatečná léčba byla častější u mladších pacientů (do 50 let), u nemocných s psoriázou a u mužů.

Závěr

Autoři této práce upozorňují na potřebu strategií pro zlepšení léčby modifikovatelných KV rizikových faktorů u pacientů s psoriázou a psoriatickou artritidou.

(zza)

Zdroj: Eder L., Harvey P., Chandran V. et al. Gaps in diagnosis and treatment of cardiovascular risk factors in patients with psoriatic disease: an international multicenter study. J Rheumatol 2018 Mar; 45 (3): 378−384, doi: 10.3899/jrheum.170379.Štítky
Interní lékařství Kardiologie Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se