Terapie rázovou vlnou při hojení ran

5. 2. 2012

Nedávno byla zavedena nová adjuvantní metoda léčby akutních i chronických ran – terapie rázovou vlnou. Slibné výsledky preklinických a klinických studií naznačují, že by tato metoda mohla podporovat hojení ran s minimem nebo zcela bez nežádoucích účinků.

Nedávno byla zavedena nová adjuvantní metoda léčby akutních i chronických ran – terapie rázovou vlnou. Slibné výsledky preklinických a klinických studií naznačují, že by tato metoda mohla podporovat hojení ran s minimem nebo zcela bez nežádoucích účinků. Je však ještě nutné objasnit mechanismus účinku této léčby a prokázat její účinnost v metodologicky kvalitních větších klinických studiích.

Američtí a japonští autoři provedli průzkum recenzované odborné literatury věnované použití rázové vlny při hojení ran s přístupem vycházejícím z medicíny založené na důkazech, která byla publikována v posledních 10 letech.

Analýza ukázala, že v těchto studiích bylo použito několik zařízení pro aplikaci cílené i necílené rázové vlny, které byly použity při hojení různých typů ran. Preklinické studie prokázaly, že rázová vlna ovlivňuje některé buněčné funkce a vede k expresi několika genů a vyplavení růstových faktorů, o nichž je známo, že podporují hojení ran. Klinických studií je málo a jejich design není optimální. Přinesly však slibné výsledky při hojení akutních i chronických ran, a to bez závažných komplikací, jako jsou infekce rány, krvácení, tvorba hematomů, séromů a petechií. Zdá se, že terapie rázovou vlnou by mohla být účinnou adjuvantní terapeutickou alternativou při hojení ran. Dosud však neznáme skupinu ran, u kterých by mohla být tato léčba největším přínosem, sílu akustické vlny, zacílení ani četnost a počet provedených výkonů, které by vedly k optimálnímu terapeutickému účinku.

(zza)

Zdroj: Qureshi A. A., Ross K. M., Ogawa R., et al. Shock wave therapy in wound healing. Plast Reconstr Surg. 2011 Dec; 128 (6): 721e–727e; doi: 10.1097/PRS.0b013e318230c7d1Štítky
Dětská chirurgie Chirurgie všeobecná Interní lékařství Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se