Přírodní extrakty v lokální terapii lupénky

31. 12. 2010

Standardní terapie lupénky zahrnuje topické přípravky obsahující kyselinu salicylovou, původně získávanou z kůry bílé vrby. Jedním z nejdůležitějších topických přípravků k léčbě psoriázy je také dithranol (v Německu Cignolin, v USA Anthralin).

Standardní terapie lupénky zahrnuje topické přípravky obsahující kyselinu salicylovou, původně získávanou z kůry bílé vrby. Jedním z nejdůležitějších topických přípravků k léčbě psoriázy je také dithranol (v Německu Cignolin, v USA Anthralin). Dříve byl získáván z chrysarobinu, což je složka kůry stromu araroba nebo goa, nacházejících se v Amazonských deštných pralesích, a dnes je vyráběn synteticky.

Dalšími kandidáty v léčbě psoriázy ale mohou být podle některých studií i jiné přírodní extrakty. Výtažek z kořene oregonské vinné révy neboli Mahonia aquifolium se užívá nejen k léčbě akné, ale i dalších zánětlivých kožních onemocnění. Ve třech klinických studiích bylo prokázáno, že krém s obsahem Mahonia aquifolium se jeví jako bezpečná a účinná léčba u pacientů s lehkou až střední formou psoriázy.

V randomizované prospektivní klinické studii se ukázala jako bezpečná léčba psoriázy kombinací avokádového oleje a vitaminu B12. Obě látky ve formě krému měly stejně přínosný účinek jako kalcipotrien v lokální terapii lupénky, a to bez jakýchkoliv vedlejších účinků i při dlouhodobém užívání.

Další dvojitě slepá placebem kontrolovaná klinická studie s počtem 197 pacientů ukázala, že kapsaicin, který je hlavní složkou kajenského pepře, ve formě 0,025% krému užívaný po dobu šesti týdnů 4x denně, signifikantně zlepšil symptomy psoriázy. Zde byl nejčastěji popisovaným vedlejším účinkem pocit přechodného pálení. Kontraindikované je však aplikování kapsaicinu na obličej a na kůži s otevřeným poraněním.

Indigo naturalis (Qing Dai) je modrý prášek získávaný z listů a stonků rostliny Baphicacanthus cusia. V prospektivní nerandomizované srovnávací studii byl krém s 20% obsahem výtažku z indigo naturalis porovnávaný s vehikulem u pacientů s chronickou formou plakové psoriázy. U 80 % pacientů bylo pozorováno znatelné zlepšení po 8 týdnech léčby krémem s indigo naturalis, zatímco v případě použití vehikula nebylo pozorováno žádné zlepšení.

Terapie bylinnými přípravky v léčbě lupénky se jeví jako velice slibná. Bude však zapotřebí více kontrolovaných studií ke zhodnocení jak pozitivních, tak i nežádoucích účinků této terapie.

(skl)

Zdroj: Am J Clin Dermatol 2010;11(4):247-267.Štítky
Dětská chirurgie Chirurgie všeobecná Interní lékařství Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se