Vliv krvácivého onemocnění na socioekonomický status pacientů

14. 5. 2019

Není příliš jasné, jaký je přesně vliv vrozené krvácivé choroby na socioekonomický status svého nositele a jeho každodenní život. Autoři předkládané studie z německého Hamburku proto porovnali socioekonomický status nemocných s vrozenou krvácivou chorobou se srovnatelnou skupinou pacientů s trombofilií nebo anamnézou trombotické události.

Hodnocená skupina pacientů a její výsledky

Průměrný věk osob s vrozenou krvácivou chorobou činil 42,3 ± 15,0 let, z toho tři čtvrtiny měly těžkou formu nemoci – těžkou hemofilii či von Willebrandovu chorobu 3. typu. 60 % z nich bylo léčeno jen při krvácení. V obou srovnávaných skupinách bylo hodnoceno 45 osob. Nemocní vyplnili dotazník zahrnují data o socioekonomickém statusu, vlivu nemoci na život a na kvalitu života spojenou se zdravím (HRQoL).

Osoby s vrozenou krvácivou chorobou měly nižší měsíční příjem (p = 0,029), horší postavení v zaměstnání (p = 0,047). Současně v dotaznících zaznamenaly horší skóre fyzického zdraví. Dvě třetiny z nich také uvedly, že jejich onemocnění má negativní vliv na jejich životy.

Závěr

V souhrnu tato studie prokázala, že nemocní s vrozenou krvácivou chorobou mají horší postavení v zaměstnání, nižší měsíční příjem, horší kvalitu života a vnímají negativní vliv svého onemocnění na vlastní život. Nicméně celkově se index socioekonomického statusu mezi oběma skupinami nelišil.

(eza)

Zdroj: Holstein K., von Mackensen S., Bokemeyer C., Langer F. The impact of bleeding disorders on the socioeconomic status of adult patients. Hamostaseologie 2018 Aug; 38 (3): 150–157, doi: 10.5482/HAMO-16-12-0047.Štítky
Hematologie a transfuzní lékařství
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se