Použití fibrinového lepidla a chitosanových obvazů při chirurgickém zákroku u pacientů s hemofilií

14. 10. 2012

Na základě průzkumu literatury doporučuje profesor ortopedie ze španělského Madridu E. Rodriguez-Merchan všem chirurgům, ortopedům a zubařům, kteří provádějí chirurgické zákroky u pacientů s hemofilií, aby kromě standardního způsobu kontroly krvácení měli po ruce k případnému použití během výkonu fibrinové lepidlo a chitosanový obvaz.

Inzerce

Fibrinové lepidlo a chitosanový obvazový materiál jsou vhodné prostředky pro zástavu krvácení během chirurgických zákroků u osob s hemofilií. Průzkum nejnovější publikované literatury věnované této problematice ukázal, že uvedené hemostatické prostředky nejsou nezbytnými pomůckami pro dosažení hemostázy u všech pacientů s hemofilií, kteří podstupují chirurgický zákrok. Adekvátní zástavy krvácení lze většinou dosáhnout pomocí infuze koncentrátu faktoru VIII ve správné dávce. Fibrinové lepidlo a chitosanové obvazy ale mohou být vhodnými doplňkovými prostředky. Využít je lze zejména při neočekávaně velkém krvácení v oblasti chirurgického pole nebo v operační ráně, které se objevuje u pacientů s inhibitory, dále při cirkumcizi, extrakci zubů a některých ortopedických výkonech, např. odstranění pseudotumorů.

V současné době lze tedy fibrinové lepidlo a chitosanové obvazy doporučit jako doplňkovou léčbu při nadměrném krvácení operovaných pacientů s hemofilií. Zda jsou tyto prostředky ve specifických situacích účinnější než standardní postupy, by musely určit dobře připravené prospektivní klinické studie.

(zza)

Zdroj: Rodriguez-Merchan EC. Local fibrin glue and chitosan-based dressings in haemophilia surgery. Blood Coagul Fibrinolysis. 2012 Sep; 23 (6): 473–6.Štítky
Hematologie
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Získaná hemofilie A
Autoři: doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se