Péče o hemofiliky na dětských pohotovostních odděleních

19. 1. 2013

Neplánované ošetření dětí s hemofilií na dětských pohotovostech tvoří velmi důležitou část celkové péče o tyto mnohdy komplikované pacienty.

Neplánované ošetření dětí s hemofilií na dětských pohotovostech tvoří velmi důležitou část celkové péče o tyto mnohdy komplikované pacienty. Skupina autorů z Michiganu se retrospektivně zabývala tím, jak často a s jakými komplikacemi jsou tito pacienti ošetřováni na místní pohotovosti.

Ve studii byly vyhodnoceny elektronické lékařské záznamy všech pacientů trpících hemofilií, kteří navštívili v daném období (leden 2006 až prosinec 2010) dětskou pohotovost v Childrenʼs Hospital of Michigan. V tomto období 5 let bylo zaznamenáno celkem 536 návštěv u 84 chlapců s hemofilií (medián věku 4 roky, rozmezí 0–21). Důvody neplánované návštěvy byly – krvácení (61,2 %), podezření na infekci spojenou s centrálním žilním katetrem (11,8 %), rutinní podání srážlivého faktoru (7,8 %) a dále případy, které nesouvisely s hemofilií (19,2 %). Celkem 6 chlapců se objevilo 18× na pohotovosti při krvácení či úrazu, přičemž hemofilie u nich zatím nebyla diagnostikována. V 5 případech návštěv bylo detekováno intrakraniální krvácení.

Autoři, specialisté na léčbu hemofilie, jednoznačně konstatují, že dětské pohotovosti tvoří nepostradatelnou součást péče o hemofiliky, a to hned z několika důvodů:

  • Pacienti s potenciálně fatálními problémy, jakými jsou intrakraniální krvácení či infekce spojené s centrálním žilním katetrem, se mohou v první fázi komplikace objevit na pohotovosti a zde je potřeba zahájit péči.
  • Na pohotovosti se mohou objevit i pacienti s krvácením, přičemž hemofilie u nich zatím nebyla zjištěna, a právě tato návštěva může odstartovat následné vyšetření u specialisty.
  • Praktickou zkušeností je, že dětské pohotovosti mohou poskytovat léčebný servis u řady krvácivých epizod či komplikací s aplikací srážlivého faktoru.

Základem dobré péče je tedy informovanost lékařů, kteří zajišťují péči o pacienty na různých odděleních dětské pohotovosti.

(eza)

Zdroj: Ozgönenel B. et al. Emergency department visits in children with hemophilia. Pediatr Blood Cancer. 28. listopadu 2012; doi: 10.1002/pbc.24401. [Publikováno online]Štítky
Hematologie a transfuzní lékařství
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se