Miniaturní drenážní implantáty v léčbě glaukomu

15. 9. 2017

Miniaturní implantáty pro externí filtraci při léčbě glaukomu mohou být implantovány postupem ab externo pod sklerální lalok (Ex-PRESS a InnFocus Microshunt) nebo se zavádějí ab interno přes přední komoru (XEN Gel Stent).

Ex-PRESS je miniaturní implantát vyrobený z nerezové oceli, který byl vyvinut s cílem zjednodušit a zrychlit filtrující operace a zároveň snížit riziko některých perioperačních a časných pooperačních komplikací. V USA byl k léčbě glaukomu schválen již v roce 2002. Umísťuje se pod sklerální lalok a do přední komory je zaveden přes otvor vytvořený jehlou, čímž nedochází k excizi části tkáně mezi sklérou a rohovkou. Stejně jako u ostatních předních filtrujících operací může být zákrok doplněn povolitelnými stehy a evertujícím stehem. Na trhu jsou dostupné 2 různé Ex-PRESS implantáty: P-50 a P-200. Oba typy jsou si na pohled zvenčí podobné a jsou také stejně dlouhé (2,64 mm).

V současné době se vyvíjejí nové implantáty, jež vzbuzují z hlediska účinnosti a bezpečnosti velké naděje. Jedním z nich je i ab externo implantát InnFocus Microshunt s velmi jednoduchým zaváděním. Vyrábí se z polystyren-b-isobutylen-b-styrenu. Výsledky vyšetření za 3 roky po operaci jsou působivé − průměrný pooperační tlak činil 11,7 mmHg a incidence komplikací byla také velmi nízká.

Další možností je XEN Gel Stent, který nedávno získal povolení v USA. Byl vyvinut s cílem vytvořit podspojivkovou filtraci (vznik filtračního polštářku) bez řezu do spojivky, čímž se snižuje riziko vzniku jizvení. Jedná se o ab interno implantovanou měkkou kolagenní trubičku (vnitřní průměr 45 μm a délka 6 mm), která vytváří permanentní spojení mezi přední komorou a podspojivkovým prostorem. Při použití tohoto miniaturního implantátu je zákrok elegantní, rychlý a účinný a může být proveden bez goniočočky.

(lis)

Zdroj: Nardi M., Posarelli C., Nasini F., Figus M. Mini drainage devices for anterior and intermediate filtration. Dev Ophthalmolol 2017; 59: 90−99, doi: 10.1159/000458489.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se