Jak vnímá poruchy zraku pacient

9. 12. 2017

Poruchy zraku jsou ošidné. Některé z nich je obtížné vnímat, zvláště pokud se rozvíjejí po delší dobu a pacient se na nezvyklé vjemy adaptuje. Za nenápadné se považují především výpadky zorného pole a tunelové vidění.

Inzerce

Zkoumaná populace pacientů

Londýnští oftalmologové se rozhodli prozkoumat vnímání poruch zraku u glaukomu ze strany pacientů a porovnat objektivní nálezy se subjektivními změnami. Do průřezové studie zařadili 50 pacientů ve věku 52–82 let se zrakovou ostrostí > 20/30 a se škálou výpadků zorného pole na obou očích. Vyloučeni byli pouze ti, kteří měli příliš pokročilé onemocnění (dle perimetrického vyšetření byli slepí).

Metodika a průběh studie

Účastníci absolvovali perimetrii na přístroji Humphrey Field Analyzer (HFA) a další vyšetření zraku. Byl také vytvořen zvukový záznam rozhovoru, ve kterém byli dotazováni, zda jsou si vědomi příznaků a kterých konkrétně. Napřed se měli vyjadřovat vlastními slovy a pak jim byly nabídnuty počítačem upravené obrázky, z nichž měli vybrat ten, který nejvíce vystihuje jejich vidění.

Výsledná zjištění

Výsledky byly překvapující: průměrná odchylka (MD) HFA činila –8,7 dB (standardní odchylka [SD] 5,8 dB) na pravém a –10,5 dB (SD 7,1 dB) na levém oku. 13 pacientů (26 %) přitom udávalo, že si poruchy zraku nejsou vůbec vědomi. Nikdo z vyšetřovaných si pro vyjádření svého vidění nevybral obrázky se zřetelným černým tunelem nebo černými skvrnami. Pouze 2 pacienti (4 %) zvolili obrázek s tunelovým viděním s rozmazanými okraji. 54 % účastníků si vybralo obrázek s rozmazanými skvrnami a 16 % s prázdnými místy.

Analýza rozhovorů ukázala časté používání deskriptorů vizuálních příznaků spojených s rozmazáním nebo chyběním.

Závěr

Vžitá představa černého tunelu tedy zjevně není pro běžné příznaky glaukomu výstižná, což je důležité pro edukaci pacientů a správné cílení otázek při klinickém vyšetření.

(pez)

Zdroj: Crabb D. P., Smith N. D., Glen F. C. et al. How does glaucoma look? Patient perception of visual field loss. Ophthalmology 2013; 120 (6): 1120−1126, doi: 10.1016/j.ophtha.2012.11.043.

Štítky
Oftalmologie
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Glaukomová papila: korelace morfologických a funkčních vyšetření

Obrazový test diagnostiky papil zrakového nervu
Autoři: MUDr. Petr Výborný, CSc.

Vzdělávací kvíz pro oftalmology
Autoři: MUDr. Petr Výborný, CSc.

Edukativní oftalmologický kvíz
Autoři: MUDr. Petr Výborný, FEBO CSc.

Glaukom - management a nové trendy
Autoři: MUDr. Petr Výborný, FEBO CSc.

Řešení glaukomu v praxi - terapie, tipy, triky a novinky
Autoři: MUDr. Petr Výborný, FEBO CSc.

Diagnostika glaukomu
Autoři: MUDr. Petr Výborný, FEBO CSc.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se