Antiproteinurický účinek ramiprilu je největší u vyšších a rozdělených dávek

14. 3. 2018

Nová studie u pacientů s hypertenzí a proteinurií prokázala, že ramipril snižuje proteinurii ve všech podávaných dávkách (2,5 mg, 5 mg a 10 mg denně). Většího přínosu z hlediska zmírnění proteinurie bylo ale dosaženo při dávkování 10 mg denně a ve dvou rozdělených dávkách.

Průběh studie

Do této otevřené studie bylo zařazeno 40 dospělých hypertoniků s krevním tlakem ≤ 150/90 mmHg, proteinurií 1–3 g/den a glomerulární filtrací ≥ 50 ml/min. Pacienti užívali 2,5 mg, 5 mg nebo 10 mg ramiprilu denně vždy v 1 nebo ve 2 denních dávkách v 10denních cyklech. Na konci každého cyklu byla měřena 24hodinová proteinurie ve frakci moči sbírané odděleně dopoledne, odpoledne a v noci.

Výsledky

Ramipril významně snížil 24hodinovou proteinurii v porovnání se vstupní hodnotou při každém z uvedených dávkování. Největšího poklesu bylo dosaženo u vyšších dávek a při podávání léčby ve 2 oddělených denních dávkách. Analýza jednotlivých frakcí sbírané moči ukázala nejvýraznější účinek ramiprilu na noční frakci moči při podávání ramiprilu 10 mg denně ve 2 oddělených denních dávkách, pravděpodobně kvůli lepšímu farmakokinetickému pokrytí noci léčbou.

Závěr

Ramipril snižuje proteinurii u hypertoniků ve všech dávkách. Tento jeho účinek lze maximalizovat, pokud je podáván ve vyšší dávce nebo ve 2 rozdělených denních dávkách.

(zza)

Zdroj: Cianfrone P., Simeoni M., Comi N. et al. How to improve duration and efficiency of the antiproteinuric response to ramipril: RamiPROT − a prospective cohort study. J Nephrol 2017; 30 (1): 95−102, doi: 10.1007/s40620-015-0256-3.Štítky
Interní lékařství Kardiologie Praktické lékařství pro dospělé
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Fixní kombinace a možnosti léčby pro dosažení cílových hodnot LDL cholesterolu u pacientů s dyslipidémií
Autoři: Prof. MUDr. Miloš Táborský, MBA. FACC F.E.S.C. CSc., prof. MUDr. Jindřich Špinar, M.D., FESC

Statiny a jejich specifika
Autoři: Prof. MUDr. Jan Bultas, CSc.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se