Vliv potravy a věku na farmakokinetiku a bezpečnost fixní kombinace netupitant/palonosetron

16. 7. 2016

Potrava a biologický věk mají vliv na farmakokinetiku fixní kombinace NEPA − ukázala to otevřená studie I. fáze. Bezpečnost přípravku se potvrdila i při zvýšení plazmatické expozice u obou jeho složek.

Inzerce

Dostatečná compliance při antiemetické léčbě je důležitým faktorem v prevenci chemoterapií indukované nauzey a zvracení. NEPA je nový perorální preparát, který kombinuje výhody vysoce selektivního antagonisty receptoru NKnetupitantu a antagonisty receptoru 5-HT3 palonosetronu. Cílem prezentované studie bylo vyhodnotit vliv potravy a věku na farmakokinetiku a bezpečnost jedné dávky NEPA u zdravých dospělých a zdravých seniorů.

Metodika výzkumu

Za účelem zjištění vlivu potravy na farmakokinetiku NEPA byla provedena klinická studie ve zkříženém (cross-over) uspořádání u 24 zdravých dobrovolníků ve věku 18−45 let. V rámci jedné léčebné periody dobrovolníci přijali perorálně dávku NEPA nalačno, během další léčebné periody ji přijali po jídle. Vliv věku byl zkoumán v paralelní skupině 12 zdravých starších dobrovolníků (≥ 65 let), kterým byla podána jediná dávka NEPA nalačno. Všem účastníkům studie byla odebírána krev pro farmakokinetickou analýzu netupitantu a palonosetronu.

Výsledky

Ve skupině mladších testovaných byl rozsah absorpce a biologické dostupnosti netupitantu vyšší po příjmu potravy v porovnání se stavem nalačno. Absorpce palonosetronu byla konstantní bez závislosti na příjmu potravy. Ve skupině zdravých starších osob byla vyšší biologická dostupnost obou složek preparátu oproti mladším účastníkům. Nevyskytly se žádné závažné nežádoucí účinky, nejčastějšími běžnými byly zácpa a bolest hlavy.

Závěr

Studie ukázala, že příjem potravy a biologický věk mají vliv na farmakokinetiku NEPA, ale úprava dávkování není nutná. Zvýšení plazmatické expozice NEPA nebylo klinicky relevantní.

(raj)

Zdroj: Calcagnile S., Lanzarotti C., Gutacker M. et al. Evaluation of the effect of food and age on the pharmacokinetics of oral netupitant and palonosetron in healthy subjects: a randomized, open-label, crossover phase 1 study. Clin Pharmacol Drug Dev 2015 Sep; 4 (5): 377−386; doi: 10.1002/cpdd.192.Štítky
Hematologie a transfuzní lékařství Onkologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se